BANSKÁ BYSTRICA. Do konca budúceho roka by mal byť na sídlisku Radvaň dokončený nový zdroj tepla pre Banskú Bystricu. Na výrobu tepla bude využívať drevnú masu z okolitých hôr, ktorej je tu podľa odborníkov dostatok. Nový zdroj tepla je partnerským projektom mesta Banská Bystrica, spoločnosti KA Contracting SK a dodávateľa tepla, akciovej spoločnosti BBES.
Predseda predstavenstva BBES a.s. Ondrej Borguľa povedal, že po negatívnych skúsenostiach s minuloročnou plynovou krízou, vytvorí tepelný zdroj na biomasu nové možnosti ako diverzifikovať palivovú základňu v meste. Banská Bystrica už nebude odkázaná výhradne na dodávku plynu, po dokončení zdroja sa bude približne 25 percent tepla vyrábať z biomasy.
Koncepcia tepelnej energetiky, ktorú pred viac ako rokom prijalo mestské zastupiteľstvo, počíta v dlhodobom horizonte s výrobou 60 percent tepla z biomasy.
„ Predpokladáme, že uvedením zdroja ušetríme ročne 5 miliónov metrov kubických plynu, čo by sa malo podpísať aj na stabilizácii cien tepla," povedal Ondrej Borguľa. Ani na budúci rok nepredpokladá spoločnosť BBES výraznejší nárast cien za dodávky tepla:
„ Priemerná cena je v súčasnosti 28 eur za gigajoul plus DPH. Pre budúci rok sme zatiaľ ceny nestanovili. Predpokladáme, že sa udrží súčasná cena, prípadne to bude nárast maximálne do piatich percent," dodal Borguľa.
Lepšie životné prostredie
Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor považuje za dôležité, že výstavba nového zdroja prispeje k skvalitneniu životného prostredia: „ Biomasa sa považuje za ekologické a stabilné palivo, takže jej využívanie sa výrazne podpíše na znížení ekologickej záťaže v meste a okolí."
Nový zdroj v Radvani bude teplo rozvádzať súčasnými rozvodmi na sídliská Radvaň a Fončorda, neskôr aj do časti Podháj. V tejto fáze pôjde o vykurovanie pre takmer 8 400 domácností, škôl a nebytových priestorov, pričom výstavba zdroja si vyžiada náklady približne 5 miliónov eur. V ďalšej fáze počíta koncepcia tepelnej energetiky mesta aj s projektmi pre Sásovú, Rudlovú , Uhlisko a ďalšie časti mesta.
Spoločnosť KA Contracting SK j členom nemeckej spoločnosti RWE Innogy, ktorá sa špecializuje na výrobu energie na báze obnoviteľných zdrojov. Podľa konateľa spoločnosti Miroslava Michalca by po spustení zdroja malo prísť k výraznému zníženiu emisií oxidu uhličitého v ovzduší. Do ovzdušia by sa ho malo dostať o 9 tisíc ton menej.
Autor: eta