BANSKÁ BYSTRICA. Štátna opera v Banskej Bystrici oddnes prechádza zo skúšobnej na riadnu prevádzku nových priestorov, ktoré získala prístavbou k starej budove a rekonštrukciou podkrovia susedného hotela Národný dom. Uviedol to jej riaditeľ Rudolf Hromada s tým, že novostavba je skolaudovaná a k dnešku dostali povolenie na jej užívanie. "Dá sa povedať, že nám spadol kameň zo srdca," povedal Hromada a pripomenul, že vybudovaním prístavby opera riešila havarijný stav niektorých priestorov v starej budove. Tú opera plánovala rekonštruovať už mnoho rokov, pre nedostatok financií sa to však viackrát odkladalo. Havarijný stav však prinútil ministerstvo kultúry uvoľniť potrebné prostriedky, v dlhodobo plánovanej rekonštrukcii však tiež zmenil priority. "Staré priestory sú v takom stave, že hrozilo, že nám hygiena alebo bezpečnosť práce zavrie naše divadlo a nebudeme môcť pokračovať v činnosti," uviedol Hromada.
Práce na prístavbe a rekonštrukcii podkrovia sa začali v roku 2008 a stáli zhruba 8,3 milióna eur. V nových priestoroch sú šatne pre orchester, pre zbor a sólistov, orchestrálna skúšobňa aj skúšobné javisko. Kým stará orchestrálna skúšobňa bola pre prílišnú hlučnosť rizikovým pracoviskom, moderná skúšobňa v prístavbe spĺňa všetky kritériá na akustiku, ale a teplotu a vlhkosť vzduchu, akú si vyžadujú hudobné nástroje. Riešením havarijného stavu sú aj nové šatne so sociálnym zázemím. Ako pripomenul Hromada, staré šatne pre orchester boli primalé a v starej budove nie je priestor na ich zväčšenie, k šatniam pre zbor a sólistov, čo je pri niektorých predstaveniach aj 80 až 100 ľudí, prináležal len jeden záchod bez sprchy. Skúšobné javisko, ktoré dosiaľ Štátna opera v Banskej Bystrici nemala a skúšky prebiehali v divadelnej sále, prináša podľa riaditeľa dvojaký úžitok. Eliminuje čas umelcov, ktorý strávia na hlavnom javisku, kde je vysoká prašnosť, a zároveň opere prináša ekonomický efekt. "Pretože keď sme skúšali na starom javisku, nemohli sme hrať. Teraz môžeme aj skúšať, aj hrať naraz, čiže produkcia bude postupne narastať a tým aj tržby z predstavení," povedal Hromada. Ako ďalej uviedol, v novej prístavbe sú aj skladové priestory na kostýmy, ktoré už nebude potrebné ako dosiaľ voziť na každé predstavenie zo zhruba päť kilometrov vzdialeného skladu. V zrekonštruovanom podkroví susedného hotela Národný dom, ktoré má opera dlhodobo prenajaté od mesta, sú okrem nových šatní pre orchester aj izby na ubytovanie hosťujúcich umelcov. Riaditeľ predpokladá, že opera tak ročne ušetrí takmer 17-tisíc eur, ktoré vynakladala na ubytovanie hosťujúcich umelcov v hoteloch.
V prístavbe sú aj priestory pre administratívu a kaviareň, tie však zatiaľ nie sú v prevádzke. Stavebne sú síce hotové, ich zariadenie však bude súčasťou až ďalšej etapy rekonštrukcie opery, keďže nejde o riešenie havarijného stavu.
V druhej etape plánuje Štátna opera v Banskej Bystrici zrekonštruovať svoju starú budovu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Oprava fasády ako aj rekonštrukcia a modernizácia interiéru by mala stáť okolo 13,5 milióna eur a začať by sa mala najskôr v roku 2012. Ako uviedol Hromada, z hľadiska vnútorného vybavenia pôjde najmä o modernizáciu prevádzky - zväčšenie javiska, vybudovanie točne či zavedenie nových divadelných technológií - a o zvýšenie komfortu pre divákov - vybudovanie bezbariérových vstupov či klimatizácie divadelnej sály. Keďže zriaďovateľom banskobystrickej Štátnej opery je ministerstvo kultúry, jej rekonštrukcia sa financuje zo štátneho rozpočtu.