SLOVENSKÁ ĽUPČA. Pamiatkový úrad SR začal správne konanie k vyhláseniu ochranného pásma národnej kultúrnej pamiatky Ľupčiansky hrad. Obec s navrhnutým rozsahom ochranného pásma nesúhlasí, hoci potrebu ochrany významnej pamiatky nespochybňuje. „ Vyhlásenie ochranného pásma považuj aj obec za nevyhnutnosť, nie však v takom rozsahu, ako je stanovené v návrhu," povedal starosta obce Peter Lakomčík. Podľa neho je navrhnuté územie poňaté príliš široko, čím sa dostáva do rozporu s územnoplánovacou dokumentáciou obce.
Starosta dodáva, že problémy by vznikli aj majiteľom nehnuteľností a pozemkov, keďže stavebná činnosť v ochrannom pásme musí byť regulovaná. „ Pripomienky si obec uplatní v správnom konaní, " dodal starosta. Podľa neho je pr obec prijateľná alternatíva, ak by ochranné pásmo siahalo približne po archeologickú lokalitu Kláštorisko.
Tento týždeň sa uskutoční v obci aj ústne pojednávanie, na ktorom pracovníci pamiatkového úradu vysvetlia obyvateľom filozofiu tvorby ochranného pásma. Ako v návrhu na vyhlásenie ochranného pásma konštatuje Noémi Laczková z Pamiatkového úradu SR, cieľom je zachovať kultúrnohistorické, urbanistické a architektonické hodnoty hradu, vrátane akceptovania scenérií a panorám. Ochranné pásmo má slúžiť pre usmernený rozvoj v okolí kultúrnej pamiatky.
Kastelán hradu Peter Mosný považuje návrh za dôležitý prvok v pamiatkovej ochrane hradu . „ Ide tu o to, aby hrad zostal aj v budúcnosti dominantou obce a aby sa scenérie nenarušili napríklad nevhodnou výstavbou, " povedal.
Ľupčiansky hrad vybudovali v druhej polovici 13. storočia. V prvej etape svojej existencie slúžil ako poľovnícke sídlo uhorských kráľov, jeho najstaršia časť stála na najvyššie položenej časti hradného vrchu. Prešiel viacerými prestavbami. O hrad prestal byť záujem v čase, keď poklesla jeho obranyschopnosť a na celkovom stave sa podpísal aj požiar z roku 1860. V 19. storočí tu zriadili výchovný ústav a pristavali z priestorových dôvodov neogotickú časť. Do roku 1945 tu fungoval sirotinec, od roku 1953 sem začali internovať rádové sestry. V súčasnosti vlastnia hrad Železiarne Podbrezová, ktoré sa pustili do rozsiahlej rekonštrukcie.