BANSKÁ BYSTRICA. Vyšetrením prvých náhodne vybraných respondentov dnes rozbehol Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici pilotnú štúdiu celoeurópskeho projektu vyšetrovania zdravotného stavu obyvateľstva EHES (Europe health examination survey). Spolupracovať bude na nej 13 krajín Európskej únie (EÚ) a na Slovensku sa uskutoční v okrese Banská Bystrica. Následný projekt EHES by sa mal uskutočniť v roku 2012 a v každej z 30 zapojených krajín únie bude potrebné vyšetriť 4 000 respondentov. Cieľom pilotnej štúdie je, aby sa v nej realizačné tímy vycvičili a používali pre meranie rizikových faktorov štandardné metódy.
Ako uviedla koordinátorka pilotnej štúdie aj následného projektu EHES na Slovensku Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, v pilotnej štúdii chcú vyšetriť 200 až 250 ľudí z Banskobystrického okresu, náhodne vybratých z registra obyvateľstva. Pozývajú ich po 15 denne, za úspech by považovali aspoň 70-percentnú účasť. Respondentov k účasti motivujú balíčkami s upomienkovými predmetmi, možné je dohodnúť sa na návšteve aj v domácnosti klienta. Celé vyšetrenie trvá maximálne 60 minút a zahŕňa vyplnenie dotazníka, fyzikálne vyšetrenie a vyšetrenie krvi. Dotazník je kódovaný, aby sa ochránili osobné údaje, výsledky sa respondenti dozvedia písomne a informovaní budú aj obvodní lekári. "Podľa telefonického zisťovania respondenti neodmietajú účasť ani neprejavujú nezáujem, ale často nemajú čas," podotkla
Cieľom projektu EHES je získanie spoľahlivých a porovnateľných údajov o indikátoroch zdravia obyvateľstva v EÚ, zameraný je hlavne na chronické neinfekčné (v staršej terminológii takzvané civilizačné) ochorenia. Koordinuje ho referenčné centrum vo fínskych Helsinkách, centrum spracovania štatistických údajov sídli v nórskom Osle. Polovicu nákladov na projekt financuje Európska komisia, druhú polovicu jednotlivé štáty. Podľa Avdičovej by mali výsledky výskumu poskytnúť odpoveď hlavne na otázku, na čo sa majú orientovať štátne preventívne programy. "Z medzinárodného hľadiska je tento projekt dôležitý preto, že ak sa uskutočnia národné štúdie, ktoré budú používať jednotnú metodiku overenú v pilotnej štúdii, budú údaje pre všetky členské krajiny EÚ porovnateľné," dodala Avdičová.