BANSKÁ BYSTRICA. Mestská polícia v Banskej Bystrici má už niekoľko dní zaujímavú kuriozitu. Sú nimi zvierací pomocníci - Princ a Lany. Policajti, podobne ako ich kolegovia v hlavnom meste totiž zaradili do svojej štruktúry jazdecký oddiel. „Iniciatíva vzišla od kolegýň, ktoré profesionálne jazdia na koňoch a majú s nimi bohaté skúsenosti," povedal Ľubomír Piterka, náčelník mestskej polície v Banskej Bystrici. Jednou z nich je aj Elena Hrašková, ktorá sa im venuje od dvanástich rokov. „Viem, že jazdecká hliadka funguje všade vo svete, je to veľmi dobrá pomoc pri službe. A náčelník ma v tomto zámere podporil," povedala.
Rôzne ohlasy
Svoju premiéru absolvovali kone v policajných radoch pri otvorení historickej radnice. Ešte pred samotným nasadením do terénu ich vystavili rôznym situáciám, s ktorými sa môžu v uliciach mesta bežne stretnúť. Napríklad hluk áut, trúbenie či zvuk delobuchu. Previerku zvládli úspešne. Kým odozvy od rodičov s deťmi či starších ľudí sú pozitívne, na internete sa objavili reakcie, ktoré obviňujú mestskú políciu z mrhania financií či ohrozovania občanov. „Kone máme zapožičané bezplatne, mesto nestáli nič a sú pripravené aj na krízové situácie. Ideme do toho s tým, že chceme chrániť občanov a zefektívniť našu prácu," povedal Piterka. Ak sa hliadka osvedčí a nájde pochopenie aj u nového primátora, mala by sa rozrásť zo súčasných dvoch na štyroch až šiestich jazdcov. Podľa slov náčelníka núdzu o uchádzačov na túto pozíciu nemajú. A práve zriadením tohto oddielu sa zvýšil záujem o prácu mestského policajta.
Ekologická i ekonomická
Jazdecká hliadka by mala pôsobiť predovšetkým v parkoch, na cintorínoch, Urpíne, v Sásovskej či Laskomerskej doline. Všade tam, kde ľudia často páchajú priestupky. Jej ekologická stránka bude plusom aj pri zásahoch v národných parkoch, kde na rozdiel od motorových vozidiel nezaťaží životné prostredie. Hliadka bude zabezpečovať poriadok a zároveň reprezentovať pri rôznych slávnostných udalostiach. Okrem ekologických má aj výhody ekonomické, keďže vyžaduje menšie finančné náklady. Princ a Lany mesačne stoja približne štyristo eur, čo je v porovnaní s výdavkami na prevádzkovanie auta úspornejšie. Na druhej strane si práca s koňmi vyžaduje celého človeka a to nielen počas služby, ale aj pred a po nej.
Druhý v poradí
Hliadky sa už osvedčili v Bratislave. Banská Bystrica ich spustila ako druhé mesto na Slovensku. „Kontaktoval som sa s riaditeľom z hlavného mesta a pýtal sa na jeho poznatky a skúsenosti. Jednoducho, aby sme sa vyvarovali chýb, ktorými oni prešli. Jednoznačne mi povedal, že s tým majú len a a len dobré skúsenosti," skonštatoval Piterka. Prínosom hliadky má byť predovšetkým väčšia efektivita policajtov a zvýšenie bezpečnosti občanov. Ich prácu v budúcnosti môžu rozšíriť aj o preventívne akcie, ktoré mestská polícia organizuje na základných a stredných školách. Možnosť vyskúšať si jazdu na koni by dostali aj samotné deti.