BANSKÁ BYSTRICA. Za prvý rok štvorročného projektu Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov sa v banskobystrickom pracovisku Metodicko-pedagogického centra prihlásilo na vzdelávacie aktivity zhruba 2 500 pedagogických pracovníkov z Banskobystrického kraja. Z nich 15 percent už vzdelávanie v niektorom z ponúkaných programov úspešne absolvovalo a asi 30 percent sa vzdelávania aktuálne zúčastňuje. Informovala o tom na dnešnej tlačovej besede riaditeľka banskobystrického regionálneho pracoviska Metodicko-pedagogického centra Darina Výbohová. Pripomenula, že celoslovenský projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie, učitelia preto za absolvovanie vzdelávacích programov neplatia, získavajú však kredity, ktoré sa zohľadňujú vo výške ich platu. "V prvom roku sme ťažiskovo pracovali na tvorbe vzdelávacích programov, na zisťovanie potrieb učiteľov. Samotné vzdelávanie sa začalo rozbiehať koncom júna a hlavne v septembri a októbri. Záujem učiteľov je veľký," uviedla Výbohová. Školy žiadajú aj vzdelávanie celých svojich učiteľských kolektívov, ktoré sa uskutočňuje cez prázdniny, aby sa nenarúšal vyučovací proces. "Prázdninové obdobia sú veľmi vyťažené. Naplánované sú vzdelávania už od 3. januára, čiže učitelia nebudú prázdninovať, ale budú sa vzdelávať," podotkla Výbohová.
Projekt Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov je financovaný z Európskeho sociálneho fondu a jeho rozpočet je takmer 48,685 milióna eur. Uskutočňuje ho všetkých osem regionálnych pracovísk Metodicko-pedagogického centra v krajských mestách od októbra minulého roka a trvať bude do októbra 2013. Jedným z cieľov je vytvoriť 625 vzdelávacích programov kontinuálneho vzdelávania učiteľov a odborných pracovníkov. Dosiaľ už bolo vytvorených a akreditovaných vyše 129 programov. Vzdelávanie v nich trvá od 20 hodín pri aktualizačných programoch až po 200 hodín pri inovačných či špecializačných programoch.
Banskobystrické pracovisko centra má akreditovaných 20 programov, ktoré tvoria súčasť celoslovenskej ponuky. Najväčší záujem je podľa Výbohovej o programy vzdelávania riadiacich školských pracovníkov. "Veľký záujem je aj o programy, ktoré reflektujú tvorbu školských vzdelávacích programov, teda napríklad o vzdelávanie vedúcich predmetových komisií, potom sú to aj špecializačné a inovačné štúdiá ako vzdelávanie výchovných poradcov. Veľa prihlásených je aj na programy rozvoj čitateľskej gramotnosti, interaktívna tabuľa v edukačnom procese, finančná gramotnosť," povedala Výbohová. Dodala, že medzi žiadané patria aj programy na rozvoj takzvaných mäkkých pedagogických zručností, ako je riešenie konfliktov či práca so žiakmi so špeciálnymi
Vzdelávanie učiteľov prebieha buď v priestoroch regionálneho pracoviska Metodicko-pedagogického centra v Banskej Bystrici alebo podľa požiadaviek škôl aj v jednotlivých mestách kraja.