BANSKÁ BYSTRICA. S príchodom vianočných sviatkov sa čoraz častejšie v uliciach objavujú dobrovoľníci, ktorí vyberajú peniaze na rôzne prospešné účely. Stretnúť sa možno so zbierkami napríklad pre diabetikov či hemofilikov ako aj na ochranu životného prostredia či zvierat. Najčastejšou cieľovou skupinou, ktorej má byť nasmerovaná získaná finančná čiastka sú prevažne deti, ktoré trpia onkologickými ochoreniami či pochádzajú zo sociálne slabších rodín. Snaha podporiť dobrú vec, však niekedy môže vyjsť nazmar. Nie všetky vyzbierané financie sa aj skutočne dostanú tam, v koho mene sa organizujú.
„Existujú prípady, kedy sa robila zbierka na detskú onkológiu, ale peniaze tam skutočne nikdy neprišli. Po dohode s Ligou proti rakovine už žiadne verejné zbierky neorganizujeme. Snažíme sa spropagovať, že jediná verejná zbierka na onkológiu je Deň narcisov," povedala Veronika Rosová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia Svetielko nádeje. Zároveň zdôraznila, že na Slovensku sú len tri pracoviská detskej onkológie. Jedinou istotou pre tých, ktorí chcú pomôcť tak zostáva poukázať peniaze na účet konkrétneho združenia.
Dve zbierky
Na území Banskej Bystrice eviduje obvodný úrad v súčasnosti dve aktívne zbierky. Organizácia, ktorá ju chce zorganizovať musí mať povolenie. Žiadosť musí okrem iného obsahovať aj konkrétny verejnoprospešný účel, miesto konania či názov banky, kde budú sústredené vyzbierané peniaze.
„Nelegálne verejné zbierky neevidujeme. V prípade osobného zistenia, respektíve podnetu od občanov alebo orgánov štátnej správy tento prešetrujeme individuálne," povedal Ján Čunderlík, z obvodného úradu v Banskej Bystrici. Organizácia, ktorá je v rozpore s príslušným zákonom môže dostať pokutu až do výšky 6 tisíc 638 eur.
Ak ľudia nechcú prispieť do nesprávnej kasy, overiť organizátora verejnej zbierky si môžu v celorepublikovom registri na internetovej stránke verejnej správy.
Využívajú aj deti
Iným prípadom je vyberanie peňazí, ktoré jednotlivci žiadajú od ľudí pre svoje vlastné potreby. Najmä na lieky, zdravotné pomôcky či jedlo. Negatívnu skúsenosť s nimi má aj Mestská polícia v Banskej Bystrici. „Pred niekoľkými rokmi pôsobila na Dolnej ulici organizovaná skupina, ktorá zneužívala city ľudí. Fingovali postihnutie jednej osoby. Denne sa im takto podarilo vyzbierať desiatky tisíc slovenských korún," povedal Ľubomír Piterka, náčelník mestskej polície v Banskej Bystrici. Čerstvým problémom v meste je žobranie detí z balkánskych krajín. Posledné prípady zaznamenali v septembri. Rumunskí občania si na využívaní detí postavili biznis.
„Vyhodia ich z dodávky na začiatku mesta. Deti prejdú pešo do centra, kde žobrú. Ľudia, ktorí im v dobrej viere prispejú, v konečnom dôsledku nepomáhajú im, ale organizovanému zločinu," povedal Piterka.