BANSKÁ BYSTRICA. Niekoľko dní výdatného sneženia vystriedal minulý týždeň dážď. Zvýšenie denných teplôt v kombinácií s mrazivým počasím vytvorili nebezpečnú kombináciu - zľadovatené chodníky a padajúci sneh, ktorý sa oteplením uvoľňoval zo striech. Riziko predstavovali aj cencúle visiace z budov. Dávať si väčší pozor bolo potrebné aj v centre mesta. Povinnosť urobiť opatrenia, tak aby ľad zo strechy neohrozil život a zdravie ľudí má vlastník, správca, alebo užívateľ nehnuteľnosti. Niektorí z nich upozorňovali na takúto hrozbu tabuľami, iní ju odstránili sami a ďalší sa spoľahli, že to za nich vyrieši samotné počasie. A aj vyriešilo. Zvuk zosúvajúceho sa snehu a ľadu bol minulý týždeň pomerne častý. V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici tento rok zatiaľ poranenia padajúcim snehom alebo ľadom neevidujú. Prípadné následky môžu byť rôzne. „Spôsobiť môžu poranenia hlavy, cervikálnej chrbtice a následkom pádu iné poranenia skeletu," povedal Eugen Bielik, primár oddelenia úrazovej chirurgie Rooseveltovej nemocnice.
Jeden prípad
Medzi najvážnejšie úrazy spojené so zimným obdobím, ktoré lekári doposiaľ ošetrovali patria zlomeniny členkových kĺbov, bedra a chrbtice. Jeden úraz v dôsledku pádu eviduje aj mestský úrad.
„Minulý týždeň nám poškodený oznámil pád na zľadovatenej časti chodníka na ulici Československej armády," povedala Renáta Hláčiková, vedúca odboru komunálnych služieb Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Hrozí pokuta
Čistiť chodníky a schody priľahlé k nehnuteľnosti sú povinní podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta jej majitelia na vlastné náklady. Kontrolu vykonáva mestská polícia a poverený zamestnanec úradu.
„Za porušenie povinností môžu byť fyzické osoby postihnuté v zmysle zákona o priestupkoch v rámci blokového konania do výšky 33,19 eur. Právnickým a fyzickým osobám oprávneným na podnikanie môže primátor mesta podľa zákona o obecnom zriadení uložiť pokutu do výšky 6 638,78 eur," povedala Hláčiková.
Správna obuv
V prípade úrazu, ktorý spôsobil padajúci sneh, ľad či pošmyknutie na neupravenom chodníku si zranený môže vymáhať škodu u vlastníka alebo správcu nehnuteľnosti. Nie všetky zranenia sú však chybou neschodných povrchov. Veľkú úlohu zohráva aj obuv. „V mrazivom období je potrebná zvýšená opatrnosť pri pohybe po zľadovatenom teréne. Hlavne u starších ľudí. Mali by myslieť aj na nezanedbateľnú úlohu topánok s protišmykovým dezénom," povedal Bielik. Sťažnosti na neupravené povrchy chodníkov správca miestnych komunikácií, ktorým je oddelenie dopravy a údržby MsÚ, doposiaľ nezaznamenal.