BANSKÁ BYSTRICA. Nocľaháreň Večierka, určená na prenocúvanie bezdomovcov v Banskej Bystrici, je v posledných mrazivých dňoch naplno využitá. Bezdomovci tam majú možnosť dať si čaj a pripraviť si teplú stravu v kuchynke a prenocovať na spolu 11 lôžkach v unimobunkách. Ako uviedla riaditeľka banskobystrického územného spolku Slovenského Červeného kríža Zuzana Stanová, aj počas roka býva kapacita nocľahárne využitá takmer naplno, v zime sa záujem vždy zvyšuje. Ide o nízkoprahové zariadenie, podmienkou na poskytnutie nocľahu je triezvy stav. Nocľah stojí 50 centov a otvorené je od 18:00 do 7:00. Bezdomovci však prichádzajú už od 17:00, aby sa v kuchynke najedli. Jednu z unimobuniek vyčlenil Červený kríž na zimu ako ohrevňu, podprahové zariadenie, v ktorom môžu prečkať noc, či zohriať sa počas dňa aj bezdomovci pod vplyvom alkoholu.
Nocľaháreň Večierka je súčasťou banskobystrickej siete zariadení sociálnych služieb, ktorú koordinuje mestský úrad. Časť zariadení prevádzkuje mesto, časť Diecézna katolícka charita a časť Slovenský Červený kríž. Večierka je jediným z nich, ktoré je určené na jednorazové prenocovanie, ostatné zariadenia poskytujú ubytovanie na dlhšie obdobia, vyžadujú však aj splnenie viacerých podmienok.
Teplú polievku na obed a na olovrant chlieb dostávajú sociálne slabí ľudia každý deň v Dome pre núdznych, ktorý patrí katolíckej charite. V tomto zariadení sa tiež môžu zadarmo umyť a osprchovať či vybrať si čisté šaty z charitatívnych zbierok. Ako uviedla vedúca Domu pre núdznych Ľubica Michalíková, denne priemerne vydajú okolo 50 teplých polievok. Poskytujú tiež ubytovanie s kapacitou štyri lôžka pre ženy a šesť lôžok pre mužov v seniorskom veku. "Lôžka máme plne obsadené. V týchto mrazivých dňoch ale nechávame na chodbe prenocovať ďalších štyroch bezdomovcov," povedala Michalíková.
Mesto sa problematike bezdomovcov venuje systematicky celý rok, preto v súvislosti s mrazivým počasím nerobí žiadne špeciálne opatrenia. Klientom krízových sociálnych služieb sa venuje podľa rozdelenia do troch kategórií – bezdomovci v produktívnom veku, rodiny s deťmi a bezdomovci v dôchodkovom veku. Sociálna sieť je viacstupňová, vyššie stupne pomoci sú podmienené aj väčšími požiadavkami na klientov. Prvým stupňom je nocľaháreň slúžiaca na prenocovanie a vyžadujúca od klientov len podmienku nebyť pod vplyvom alkoholu. Najvyšším stupňom je dočasná ubytovňa pre resocializovaných klientov, ktorí už majú trvalé zamestnanie, ale nemajú vyriešené bývanie.