Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Nie každé dieťa má Vianoce doma

Pečenie koláčov, umývanie okien, tepovanie kobercov, leštenie podlahy či boj s handrou proti neustále usadajúcemu prachu. Typická predsviatočná atmosféra vo väčšine rodín. Mnohé deti ju nenávidia, iné ignorujú. Nájdu sa však aj také, ktoré by ju absolv

Detský domov Srdiečko.Detský domov Srdiečko. (Zdroj: AUTORKA)

ovali s radosťou.

Najmä ak by to znamenalo zdobiť vianočný stromček a sadnúť za štedrovečerný stôl so svojou mamou a otcom. Nie však všetky deti majú ten luxus, že môžu nielen počas Vianoc „hnevať" vlastných rodičov.

Za múrmi detského domova sa skrýva veľa smutných príbehov. Svoje o tom vedia riaditeľky i vychovávateľky v takýchto zariadenia, ale najmä deti, ktoré si to zažili na vlastnej koži. A to do slova a do písmena.

Herci sa menia, scenár ostáva

Týrané, zanedbávané, zneužívané. Aj s takýmito prívlastkami sa životom predierajú tie menej šťastné deti. Snažiť sa o to, aby tomu tak nebolo je aj poslaním zamestnancov Detského domova Srdiečko v Banskej Bystrici. Na Wolkerovej ulici pod jednou strechou tu žije 12 detí z rôznych kútov stredného Slovenska, s rozdielnymi povahami či vekom, ale za to s podobnou minulosťou. Herci sa menia, scenár ostáva. Rodičia, ktorí nezvládli svoju rolu, rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti a vybaľovanie kufrov v detskom domove. Zažila si to aj Janka, Barbora a Erika, ktoré dnes zdieľajú spoločnú izbu. Sú rozdielne a sami priznávajú, že vychádzať spolu je niekedy náročné. Tomu čo ich v živote stretlo sa postavili čelom, vedia si priznať svoje chyby a s poučením ísť ďalej. Otvorene hovoria o tom, čomu vďačia za takýto nechcený pobyt.Zvierajúc v rukách fotoalbum, kde má uložené všetky svoje najcennejšie spomienky začína svoje rozprávanie najmladšia Janka. „Maminu nemám, zomrela minulý rok, ocina nepoznám a k babke ísť nechcem, lebo je už veľmi stará," vysvetľuje. Má 12 rokov a doposiaľ väčšinu svojho života strávila v profi rodinách. Hovorí, že mama ju navádzala na zlé veci a nebola jej dobrým príkladom. Z jednej z profi rodín však pre zlé správanie musela odísť. „Neposlúchala som, nadávala a fajčila," hovorí. Novým domovom je pre ňu už dva roky práve Srdiečko. Chvíle strávené v zariadení sú rôzne. „Je tu dobre, ale niekedy ma naštvú také veci, akože nemôžem ísť von, či pozrieť si film aký chcem. Zlú náladu, vystrieda dobrá a na druhý deň je všetko v poriadku," povedala. To čo však najviac chýba, nie je ani ovládač od televízora či prechádzka po meste, ale dobrí kamaráti, rodina a predovšetkým skutočný domov. Ten si našla Janka podľa svojich slov v rodine z Poník, ktorá si ju na víkendy, prázdniny či sviatky brávala k sebe. Dnes je však všetko inak. „Dokazila som si to. Profesionálna rodina v ktorej som žila, ignorovala moju prosbu ísť k ním. Strhla som na seba pozornosť tak, že som ukradla mobil. Teraz sa s nimi nemôžem stretávať ani im zavolať," hovorí smutným hlasom. Nachvíľku sa odmlčí a zahľadí na ich spoločnú fotku v albume. „Som bez nich bezradná. Bola to rodina ktorá mi vedela pomôcť a rozprávala sa so mnou," dodá.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej príbeh zaujme aj spolubývajúcu Barboru a Eriku, ktoré sa v domove na rozdiel od Janky ocitli vlastným pričinením. Viac času trávili poza školu, ako v nej. „Mala som vymeškaných 290 hodín," hovorí Barbora. Uvedomuje si akú chybu urobila a ľutuje to. Najradšej by sa vrátila ihneď k rodičom a starej mame. Na krátku chvíľu sa jej to podarí aspoň počas vianočných sviatkov. „Je tu super, ale všade dobre, doma najlepšie." To kde bude sviatkovať posledná z trojice Erika, je pre ňu zatiaľ otázne.

Rodičov má. V base! Starostlivosť o ňu prevzala nevlastná stará mama, ktorú však neposlúchala. V domove sa ocitla podobne ako Barbora pre záškoláctvo. „Jeden vymeškaný deň sa mi stal osudným. Nešla som do školy, navštívila som lekára a nechala sa vypísať. Celý čas sme potom s kamarátkou strávili v meste. Niekto ma vidiel a nabonzoval," vysvetľuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Teror, týranie, strach...

Dievčatá dnes spoločne navštevujú Základnú školu v Radvani. Spoluprácu s touto školou si pochvaľuje aj riaditeľka detského domova Adriana Hrežďovičová. „Vystriedali sme niekoľko základných škôl v meste. Učiteľky v tejto to s deťmi vedia a tie tam preto radi chodia. Prijali ich aj samotní žiaci. Dokonca keď je lyžiarsky kurz, rodičia v triede sa vyzbierajú a pomôžu nám zabezpečiť výcvik pre naše deti," povedala. Ako riaditeľka a zároveň detská psychologička v Srdiečku pôsobí už desať rokov. Za túto domu sa stretla s niekoľkými zarážajúcimi príkladmi týrania detí. Jedným z nich bol aj prípad matky, ktorá aj napriek strednému zdravotnému vzdelaniu fyzicky ubližovala svojím deťom. Na ich koži im pálila cigarety. Nebola však jediná z tejto profesnej oblasti, ktorá nezvládla úlohu rodiča. Medzi týranými sa ocitli aj deti i vnúčatá lekárov či dokonca ratolesť riaditeľky materskej školy. Mrazí aj príbeh malého dievčatka, ktoré sa pokúsilo obesiť, pretože jej brat jej odmietol požičať bicykel. Po tom čo ju v nemocnici zachránili, skončila v Srdiečku. „Rozprávala som sa s ňou. Vtedy vyšlo najavo, že prapôvod všetkého nebol bicykel ale otec, ktorý týral celú rodinu. Za tie roky sa to v nej všetko nahromadilo. Vnímala bezútešnosť matky aj prostredia v ktorom vyrastá." Po dva a pol roku súd rozhodol, že sa dievčatko vráti naspäť k rodičom. „Bola som ju o šesť mesiacov pozrieť. Katastrofa. Myslím, že otec naďalej terorizuje celú rodinu."

Skryť Vypnúť reklamu

Prípad fyzického týrania zo strany otca pocítilo na vlastnej koži aj šesť súrodencov z Nového Mesta nad Váhom. Vždy večer o ôsmej si nachystali do kôlni vetrovky i oblečenie. Vedeli, že keď príde opitý budú musieť vyskakovať z okna. Vždy keď sa tak stalo do rána sa prechádzali po dedine. Takto nevyspatí išli do školy, len aby sa ubránili pred alkoholikom.

„Mentálne sú takýto ľudia na takej výške, ktorá im umožňuje rozlíšiť, že toto sa dieťaťu nerobí. Väčšinou však zohráva úlohu alkohol či drogy, ktorým prepadnú."

Niekedy dôjde aj na happy end

Tam kde nezvládnu úlohu rodičov, vlastná mama a otec, v tých lepších prípadoch nastupujú starí či krstní rodičia. A tak aj vďaka nim majú niektoré príbehy šťastný koniec. Takýto má zatiaľ aj prípad dvoch dievčat zo Zvolena, ktorý sa neskôr ujal krstný otec. Keď prišli do detského domova, nevedeli používať sprchu ani záchod. V 13- tich začali navštevovať školu, aby sa naučili aspoň písať a čítať. Dnes je jedna z nich starostlivou mamičkou pol ročného bábätka. „V lete prišla za nami a ďakovala za to všetko čo sme pre ňu urobili a čo pred rokmi oceniť ešte nevedela. Je z nej krásna, upravená a schopná žena."

Šťastný koniec mal aj príbeh chlapca, o existencii ktorého vlastný otec netušil. Pracovníkom zariadenia sa ho podarilo nájsť a vzájomne oboch zblížiť. Dnes žijú spolu.

Návrat k biologickým rodičom však nie je veľmi častým javom. Ide približne len o desať percent. No aj napriek týmto smutným štatistikám nadchádzajúce sviatky prežije sedem detí z domova v kruhu či už vlastnej alebo nevlastnej rodiny.

„Máme také tri či štyri rodiny, ktoré si každé Vianoce, ale aj letné prázdniny i Veľkú noc, berú deti k sebe. Osobne to veľmi vítam. Zažijú tak domácu atmosféru, čím môžu len získať." Ostatných päť detí zo zariadenia strávi vianočné sviatky na chate v Sebechleboch. Ukrátené určite nebudú. Tradičné vianočné menu - kapustnica, rybie filé, šalát a koláče si pripravia za pomoci vychovávateliek samé. Chýbať na štedrovečernom stole nebudú ani oplátky či jablko. Tým, že všetky deti nebudú na sviatky pohromade, Ježiško im nadelí darčeky už o niečo skôr. A aj keď praktické veci potešia, menili by ich kedykoľvek za fungujúcu rodinu. „Deti racionálne chápu, že v domove im je dobre. Šťastné ale určite nie sú. Vedia, že chcú žiť ináč, niečo dokázať. Nedá sa spasiť celý svet. Keď nezachránim všetky deti a všetky nebudú úspešné tak väčšina určite áno."

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 2. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 3. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 5. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 6. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 7. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 8. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 10. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 1. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 2. Helping people with apps and social networks in Kosice
 3. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 4. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 5. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 6. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 7. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 9. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 10. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 30 358
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 519
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 699
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 22 578
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 15 456
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 756
 7. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 10 809
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 10 260
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 283
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 523
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V meste Brezno pribudlo ďalšie kovové srdce, ktoré slúži ako zberná nádoba na plastové vrchnáky. Výnos z nich mesto použije na pomoc ľuďom v núdzi.

9 h

Na vrchu Malý Zvolen sa vážne zranil skialpinista.

9 h

Za frontom k nám začne prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch, pričom bude aj veterno a veľmi chladno, ojedinele až rekordne.

13 h
Ilustračná fotka.

V online diskusii MY s Vami šéf futbalového zväzu aj štátny tajomník športovej sekcie!

9. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

10. apr

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

V treťom stupni varovania však bude od pondelka osem okresov kraja.

7. apr

Za frontom k nám začne prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch, pričom bude aj veterno a veľmi chladno, ojedinele až rekordne.

13 h

Už ste čítali?