BREZNO. Horehronské múzeum v Brezne a miestny spolok Živena pripravili už 20. ročník výstavy ľudovoumeleckých výrobkov a ručných prác, pod názvom Čaro a krása Vianoc. Pre mnohých návštevníkov sa už stala pravidelným miestom, ktoré im poskytuje možnosť skrášliť si nadchádzajúce sviatky alebo urobiť radosť svojim blízkym. Všetky perníky, ozdoby na stromčeky, dekoratívne ale aj praktické drobnosti z dreva, kovu, skla, textílií a iných materiálov boli na predaj. Okrem darčekových predmetov, medzi ktorými vynikali napríklad smaltované šperky, obrázky maľované na skle, keramika, ručne vyrobené sviečky z parafínu, figúrky v ľudových krojoch,boli v ponuke aj jedinečné vianočné pohľadnice, kópie pohľadníc z prvej polovice dvadsiateho storočia ktoré sú súčasťou zbierky Horehronského múzea, a môžu byť použité pre bežný domáci či medzinárodný poštový styk. Na výstave predstavili svoje práce tiež klienti Domova sociálnych služieb v Pohorelskej Maši,Lome nad Rimavicou a žiaci Internátnej školy Valaská.
O dvere ďalej
Ďalším záslužným počinom múzea je výstava betlehemov a predmetov, ktoré tvorili výbavu betlehemcov, nositeľov správy o narodení Spasiteľa. Dva z figurálnych betlehemov zapožičalo Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica a Zvolenské múzeum. Vystavovateľ zároveň približuje návštevníkom pohľad do histórie vzniku a vývoja betlehemov , úzko spätého so zavedením Vianoc ako kresťanského sviatku narodenia Ježiša Krista. Vianočný kult s polnočnou omšou sa začal rozvíjať v Ríme po založení baziliky Santa Maria Maggiore a kaplnky Narodenia Pána, kam boli prenesené relikvie jasličiek z Betlehema. Predobrazom vianočných liturgických hier, chrámových a ľudových betlehemov sa stal betlehem sv. Františka s Assisi.V roku 1223 zorganizoval v lesnej jaskyni Grecci,v talianskej Umberii mystickú vianočnú slávnosť s živým oslíkom, a odviedol tam sv. omšu.
V 18. storočí bol už zvyk stavania jaslí v kostoloch a šľachtických kaplnkách rozšírený aj na území Čiech a Slovenska. Za vlády Jozefa II. museli však betlehemy z kostolov ustúpiť. Boli označené za nedôstojnú kulisu omší ,ktorá odpútava veriacich od slova božieho. Ľudia sa nevedeli betlehemov vzdať, a preniesli si ich do svojich príbytkov. Táto zmena ovplyvnila veľkosť a zostavu figúr. V Európe vznikajú remeselnícke dielne ktoré sa špecializujú na výrobu a export betlehemov. Výrobnými centrami sa stávajú Tirolsko, Bavorsko a Čechy. Výroba figúrok bola donedávna živá aj na Slovensku, konkrétne v okolí Banskej Štiavnice a Novej Bane.
Tradíciu betlehemcov, zvestujúcich narodenie Ježiška v domoch a rodinách si trvalo udržiava napríklad obec Pohronská Polhora.