BANSKÁ BYSTRICA. Ťažbu vo vápencovom lome Kostiviarska pri Banskej Bystrici ukončili už pred rokmi, v súčasnosti sa črtá jeho nové využitie. Lom by mal byť riešený ako relaxačno – rekreačný priestor , počíta sa tiež so zaujímavou parkovou a krajinnou úpravou.
Na tvorbe krajinárskych analýz pracovali niekoľko mesiacov študenti Katedry záhradnej a krajinnej architektúry Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Ako podklad im slúžil aj dotazník, v ktorom mohli obyvatelia Banskej Bystrice vyjadriť svoj názor na to, ako si budúcu podobu lomu predstavujú.
Vedúca Katedry záhradnej a krajinnej architektúry SPU Ľubica Feriancová potvrdila, že návrhové štúdie dokončili a postery už vystavili v priestoroch školy. Po tejto prezentácii by chceli výstavu preniesť do Banskej Bystrice, aby sa so štúdiami mohli zoznámiť obyvatelia mesta.
„ Výsledky práce sme už odovzdali Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Banská Bystrica a majiteľom lomu. Myslím si, že sa podarilo vytvoriť veľmi originálne návrhy, ktorých prípadná realizácia v praxi by nemala byť finančne príliš náročná. Obyvatelia budú môcť kvalitu návrhov ohodnotiť sami, " dodala. Upresnila, že sa podarilo vytvoriť šesť variantných návrhov pre lom v Kostiviarskej a ďalšie tri pre lokalitu Bánoš, ktorou sa študenti v rámci projektu tiež zaoberali. Rekreačné zázemie by malo slúžiť obyvateľom všetkých vekových kategórií.
Podklad pre územný plán
Riaditeľ ÚHA mesta Banská Bystrica Ľubomír Keleman povedal, že námety na riešenie lomu môžu slúžiť ako podklad pre zapracovanie do nového územného plánu. „ S inštaláciou posterov počítame v budove mestského úradu, zvažujeme aj ďalšie výstavné miesto. Bolo by vhodné, ak by sa s nimi malo možnosť zoznámiť čo najviac obyvateľov Banskej Bystrice," dodal.
V lome sa v minulosti ťažila surovina pre cementáreň, ktorú začali stavať vo východnej časti Banskej Bystrice v roku 1954. Do cementárne sa surovina dopravovala visutou priemyselnou lanovkou. K negatívnym environmentálnym aspektom lomu aj cementárne patrila predovšetkým vysoká prašnosť. Po ukončení činnosti cementárne v roku 2002 sa otvoril priestor pre rekultiváciu a hľadanie nového využitia lomu. Českí investori tu dokonca v roku 2004 zvažovali vybudovanie westernového mestečka.
Svet dokáže staré lomy predať
Vo svete existuje viacero nefunkčných lomov, ktoré vďaka dobrému nápadu a ochote zainvestovať prinášajú cestovnému ruchu v danom regióne nemalé zisky. Príkladom môže byť kanadský Butchart Garden, bývalý vápencový lom. Ťažilo sa v ňom na začiatku 20. storočia, po skončení ťažobných prác začali s jeho rekultiváciou a navážaním zeminy. Dnes sú tu vytvorené záhrady, ktorých flóra nadchýna návštevníkov z celého sveta. Ročne ich sem prichádza približne milión.
Takúto nádheru dokázali vytvoriť z opusteného vápencového lomu v Kanade, na snímke preslávené Burchart Gardens FOTO - atpm. com