MALACHOV. Náučný chodník po cenných lokalitách Malachova by sa mal stať výrazným prínosom v posilnení cestovného ruchu. O jeho vybudovanie sa snaží občianske združenie Malachovská dolina v spolupráci s obcou a ďalšími partnermi. Starosta Malachova Ondrej Slivka povedal, že v predchádzajúcom období sa uchádzali o viacero grantov na realizáciu projektu a chodník plánujú budovať v niekoľkých etapách.
Súčasťou chodníka bude veľký a malý banský okruh, relaxačné plochy , ucelený informačný systém o jednotlivých zastávkach na trase. V ďalších fázach sa počíta so sprístupnením stredovekej štôlne nad Krvavou studničkou.
„ Na začiatku by sme chceli aspoň upraviť vchod do štôlne, lebo samotná úprava jej interiéru a získanie povolenia na vstup už budú náročnejšie," dodal starosta.
O neobvyklom názve studničky pod štôlnou, ktorú pred časom opravilo miestne poľovné združenie, koluje viacero legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelky, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. V minulosti tu vraj zavalilo baníka, ktorého krv vytekala do prameňa.
Vladimír Druga z občianskeho združenia Malachovská dolina povedal, že ak sa podarí získať financie, v rámci 1. etapy budovania by chceli v r. 2011 vybudovať, sprístupniť a vyznačiť podstatnú časť turisticko-náučných okruhov v najatraktívnejšej lesnej časti doliny.
„ Na trasách chceme vyrobiť a osadiť oddychové lavičky a šindľom kryté turistické a náučné tabule s dominanciou fotografií, nákresov a mapiek prírodných, technických, historických aj kultúrnych pozoruhodností doliny, „ dodal.
Dodnes sa v Malachove zachovali nádoby, v ktorých sa spracovávala v stredoveku ortuť, niektoré z nich uchováva aj starosta FOTO - JÁN KROŠLÁK
Turisti by okrem množstva informácií mali nájsť v lokalite aj viacero relaxačných priestorov. Jedným z nich má byť aj rekreačná lúka nad Skalkou, ktorá bude východiskom k banským okruhom. Počíta sa tiež s budovaním sociálnych zariadení, keďže prílev turistov by mal byť podľa odhadov obce pomerne výrazný. V budúcnosti plánuje obec zriadiť v starej zvonici v centre obce aj geologické múzeum.
Budúcnosť v turizme
Malachov chce stavať na turistickom ruchu aj v budúcnosti. Výhodou je blízkosť Banskej Bystrice, množstvo prírodných zaujímavostí, no predovšetkým bohatá banícka história, ktorá siaha minimálne do 14. storočia. Z tohto obdobia sa zachoval archívny záznam, podľa ktorého vymazali istého váženého obyvateľa Banskej Bystrice zo zoznamu občanov, lebo z nedbanlivosti zapríčinil smrť robotníkov v bani na ortuť. Hoci zápas pochádza z konca 14. storočia, existuje predpoklad, že bane už v tom čas bežali naplno.
Ortuť sa v Malachove získavala pôsobením ohňa na rumelku. Spočiatku na to využívali hlinené nádoby Agricolovho typu, neskôr dostali prednosť takzvané retorty. Boli to nádoby s ohnutým hrdlom pre odvádzanie ortuťových pár. Malachovské bane boli významné aj tým, že patrili k druhým najstarším a najväčším stredovekým baniam na ortuť.