BREZNO. Výsluchom svedkov, znalcov a prezentáciou obrazových záznamov pokračovalo dnes na Okresnom súde v Brezne hlavné pojednávanie s vodičom autobusu Jánom M., obžalovaným z tragickej zrážky s vlakom pri Polomke. Vo februári 2009 na mieste zahynulo dvanásť ľudí a ďalší utrpeli ťažké i ľahšie zranenia. Obžalovaný vodič sa na pojednávaní ospravedlnil. Podľa jedného z pozostalých, ktorí proces sledujú, dal prednosť lyžovačke s rodinou v Taliansku.
Znalkyne z odboru psychiatria a psychológia označili Jána M. za človeka duševne zdravého, ktorý mohol rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Má priemerný až podpriemerný intelekt a snahu niektoré vážne veci bagatelizovať. Napríklad pri odbornom vyšetrení odmietol opakované výzvy znalkýň na vypnutie mobilu, pozeral na hodinky a opakoval, že je šéf firmy, musí mať všetko pod kontrolou a že sa ponáhľa za povinnosťami. Vyhlásil, že sa necíti byť vinný za to, čo sa stalo v Polomke a podľa znalkýň skutok oľutoval iba formálne. Tak psychiatrička ako i psychologička zistili u Jána M. zhoršenú koncentráciu pozornosti pri vyšetrovaní. Nevylúčili, ani nepotvrdili, či zníženú koncentráciu pozornosti mohol mať aj v čase tragickej zrážky s vlakom. Ján M. strávil aj päť dní na psychiatrii v Trenčíne, kde si podľa vlastného vyjadrenia oddýchol od médií. Znalkyňa však vylúčila, že by sa mohol za taký krátky čas vyliečiť z nejakej ťažkej depresívnej poruchy.
Rozpor s tvrdením vodiča
Vypovedal aj manželský pár zo zájazdu, ktorý sedel na prvom sedadle vpravo od vodiča. Muž tvrdil, že pri príchode autobusu k železničnému priecestiu vlak nevidel, ani nepočul a že sa díval iba na lyžiarsky svah. Jeho manželka uviedla, že na schodíkoch autobusu pred zrážkou stála istá pani Mária, ktorá to na prvom pojednávaní poprela. Ani znalec zo spoločnosti, posudzujúcej rozsah zranení cestujúcich, nevedel určiť, kde sa pani Mária v okamihu zrážky nachádzala. Policajt, ktorý robil obhliadku miesta nehody, tvrdil, že na komunikácii k priecestiu bol asfaltový povrch s menšími dierami. Bolo to v rozpore s tvrdením vodiča a ďalších svedkov, že na ceste boli veľké výmole, čo mohlo spôsobiť, že autobusu vypadla rýchlosť.
Na žiadosť obžalovaného svoj odborný názor vyslovil jeho obchodný partner a majiteľ firmy z Martina, ktorá sa zaoberá servisom tachografových kotúčov. Povedal, že tachograf nedokáže objektívne zaznamenať rýchlosť vozidla pod 25 kilometrov za hodinu, ani určiť, či autobus pred priecestím zastavil, ako tvrdí vodič. K tachografu sa budú ešte vyjadrovať znalci z Ústavu súdneho inžinierstva.
Unikátne policajné zábery
Na pojednávaní prezentovali unikátne policajné zábery zo záchrannej akcie, vrátane vyslobodzovania obetí zrážky spod prevráteného autobusu a manipulácie s nimi. Zrážka autobusu s vlakom na železničnom priecestí v Polomke patrí k najtragickejším dopravným nehodám v histórii Slovenska. Okrem dvanástich obetí si zrážka vyžiadala u štrnástich cestujúcich ťažkú ujmu na zdraví. Ďalších takmer 20 ľudí utrpelo rôzne iné zranenia. Tragédia sa stala v sobotu 21. februára 2009. Ďalšie pojednávanie bude 11. marca.