HROCHOŤ. Strecha Základnej školy Andreja Sládkoviča v obci Hrochoť už nejaké obdobie neplní svoju funkciu. Jej havarijný stav sa vystupňoval v priebehu minulého roka. Obec situáciu riešila cez Krajský školský úrad(KŠÚ)v Banskej Bystrici. Požiadavku odoslali ešte v marci minulého roka. „Žiadosti skompletizujeme a ich zoznam s poradovníkom predkladáme ministerstvu školstva. Rozhodnutie, koľkým žiadateľom peniaze v danom roku pridelí závisí od jeho zdrojov," povedala Zdenka Mikulová z KŠÚ v Banskej Bystrici. Lehoty na vybavenie požiadavky ministerstvo školstva nemá, rozhoduje podľa závažnosti situácie. „Pri riešení havarijného stavu je smerodajný odborný posudok a fotodokumentácia," povedala Mikulová. Na zozname žiadateľov je len v Banskobystrickom kraji cez 150 základných a stredných škôl.
Obec vlastné zdroje nemá
Náklady na opravu strechy predstavujú čiastku viac ako 61 tisíc eur. Obec po prepade podielových daní na jej celkovú rekonštrukciu prostriedky nemá, zatečené steny tak dekorujú budovu školy už rok. „Situáciu bolo bývalé vedenie školy nútené riešiť len plátaním pôvodnej plechovej strechy," povedala Anna Čerhýňová, starostka Hrochote. Problém však nie je len v rovine estetickej, ale môže byť aj v rovine zdravotnej. Vlhké, zatečené steny sú ako stvorené pre rast plesní. „Epidemiologickými štúdiami je dokázané, že pre deti ako rizikovú skupinu populácie rast plesní v interiéroch súvisí so závažnými zdravotnými problémami ich dýchacieho systému," povedala Katarína Slotová, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Peniaze ani z európskych fondov
Obec už v roku 2009 podala projekt na celkovú rekonštrukciu budovy. Neuspeli, pretože nesplnili podmienku viac ako dvesto žiakov. Škola v Hrochoti je pritom spádovou oblasťou pre ďalšie tri obce, Čerín, Čačín a Sebedín-Bečov. „Na jednej strane sú školy, ktoré sú z európskych fondov nadštandardne vybavené, na strane druhej iným v nich tečie deťom na hlavy," povedala Čerhýňová. Škola už prešla čiastočnou obnovou. Pred dvomi rokmi vymenili kotol, podarila sa aj výmena okien a elektrických rozvodov. Budova má však už viac ako 66 rokov. Stavbu ukončili v roku 1944, pre vypuknutie Slovenského národného povstania začiatok vyučovania odložili. Počas nemeckej okupácie budova utrpela viacero škôd, ktoré sa podarilo opraviť a už v roku 1946 sa začalo vyučovať.
Autor: JČ