KORDÍKY, TAJOV. Arzénový lom, ktorého torzo sa nachádza v lokalite Na Bánočke medzi Tajovom a Kordíkmi, ostáva aj pre odborníkov záhadou.
Archívne materiály o lome, kde sa ťažilo ešte v stredoveku, zhoreli. Dnes ho v teréne pripomínajú iba zarastené haldy a ani mnohí obyvatelia z okolia netušia, že sa tu v stredoveku ťažilo.
Občas sem zablúdia exkurzie, prípadne zberatelia nerastov. Stále tu možno nájsť úlomky vápencov s arzénovými minerálmi, najčastejšie sa objavuje realgár či auripigment.
Podľa geológa Juraja Galvánka ešte ostáva šanca na doplnenie historických súvislostí prostredníctvom archívov v krajinách Európy.
Existovala aj huta?
„Zatiaľ môžeme iba predpokladať, že arzén z okolia Tajova sa používal v minulosti na výrobu farieb, prípadne sa pridával do látok na ničenie škodcov. S veľkou pravdepodobnosťou sa vyvážal do okolia Viedne," dodal geológ.
Možné je podľa neho aj to, že arzén používali pri vytvrdzovaní medi. Rovnako otvorená ostáva otázka, či sa pri Tajove arzén aj zhutňoval a aké to malo v tom čase dopady na okolité prostredie a zamestnancov huty.
Už naši predkovia vedeli, že arzén je toxický jed, ktorý práve pri tepelnom spracovaní uniká do ovzdušia a tam kondenzuje. Dokáže paralyzovať kapiláry žalúdočných stien či centrálnu nervovú sústavu.
Lom nie je strašiakom
Napriek tomu, že z arzénu majú ľudia podvedomé obavy, torzo lomu s arzénovými minerálmi nie je pre súčasníkov nebezpečím.
Neprejavuje sa napríklad na zhoršení kvality pitnej vody, keďže Kordíky a Tajov sú zásobované z verejných vodovodov.
Vedúca odboru hygieny životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici Kvetoslava Koppová upresnila, že prevádzkovateľ vodovodov – Stredoslovenská vodárenská spoločnosť zodpovedá za kvalitu vody, ako aj vykonávanie prevádzkovej kontroly.
„Priebežne zasiela protokoly s výsledkami vyšetrení odobratých vzoriek na RÚVZ Banská Bystrica," dodala.
Obsah arzénu vo vode je vysoko pod stanoveným limitom. „V roku 2010 boli zistené koncentrácie arzénu vo vzorkách vody odobratých a vyšetrených na úrovni desaťnásobne nižšej ako požaduje legislatíva," dodala Koppová.
Neriskujú ani zberatelia
Zberatelia, ktorí lokalitu navštevujú a občas sa im podarí objaviť úlomok vápenca s arzénovými minerálmi, tiež nie sú v priamom ohrození.
Koppová vysvetľuje, že hlavnými cestami expozície ľudí sú ingescia potravinami a pitnou vodou, inhalácia znečisteným vzduchom, u detí aj jedenie pôdy: „Zdravotné účinky sú závislé na druhu arzénovej zlúčeniny, absorpcia arzénu kožou je však nízka. Arzén je naviac v hornine viazaný, k jeho vylúhovaniu môže dochádzať do vody a pôdy. Pri obvyklom krátkodobom kontakte horniny s kožou pri zberateľstve nie je predpoklad poškodenia zdravia," povedala.