BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický rodák Ladislav Hudec sa často označuje za muža, ktorý zmenil tvár Šanghaja. Jeho meno na Slovensku takmer upadlo do zabudnutia, vzkriesiť sa ho darí až v posledných rokoch. Návšteva delegácie zo Šanghaja a nadviazanie užších kontaktov s rodiskom architekta by mali dať nový rozmer pri zachovaní tvorivého Hudecovho posolstva.
Výkonný viceprezident Šanghajskej ľudovej asociácie pre priateľstvo so zahraničím Wang Xiaoshu konštatoval, že počas stretnutia s primátorom Banskej Bystrice Petrom Gogolom a riaditeľkou Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) Oľgou Laukovou hovorili o ďalších styčných bodoch budúcej spolupráce. Týka sa napríklad výmeny archívnych dokumentov o Ladislavovi Hudecovi medzi Šanghajskou knižnicou a ŠVK, ako aj pokračovania projektu Okno do Šanghaja.
„ Osoba Ladislava Hudeca je neoddeliteľnou súčasťou každého Šanghajčana. Stal sa navyše pevným mostom vzťahov medzi Čínou a Slovenskom," dodal Xiaoshu.
V Šanghaji sa už v súčasnosti rozbiehajú prípravné práce na budovaní Centra pre architektúru a múzea Ladislava Hudeca. Z domu, kde architekt pôsobil, chce centrum vybudovať štvorica čínskych podnikateľov. „ Je predpoklad, že o dva roky, pri príležitosti 120. výročia narodenia architekta, by sa tu už mohla uskutočniť veľká časť podujatí," povedal člen delegácie Tan Huiming.
Snaha získať späť rodný dom
Podobná možnosť sa črtá aj v Banskej Bystrici. To však iba v prípade, ak sa podarí odkúpiť rodný dom architekta. Ten je v súčasnosti v súkromných rukách, hoci už v minulosti sa tu snažili banskobystrickí architekti zriadiť Centrum Ladislava Hudeca. V krátkom čase by mal kvôli možnému odkúpeniu domu vzniknúť aj nadačný fond, čo nám potvrdila jedna z jeho zakladajúcich členiek, historička architektúry Klára Kubičková.
Rodný dom architekta patril pred časom vojenskej prokuratúre, neskôr ministerstvu kultúry. Už predchádzajúce vedenie mesta požiadalo ministerstvo kultúry, aby dom previedlo ako významnú pamiatku do majetku mesta. Nepodarilo sa to uskutočniť, keďže predaj do súkromných rúk už bol rozbehnutý.
Dal tvár Šanghaju
Predovšetkým s týmto mestom je spojená architektonická tvorba Ladislava Hudeca. Postupne tu realizoval viac ako 60 stavieb, z ktorých sa väčšina stala národnými kultúrnymi pamiatkami. K vrcholom jeho tvorby patril 22- poschodový Park hotel, ktorý bol dlhú dobu najvyššou budovou Ázie.
Vlani mal v Šanghaji premiéru dokumentárny film Ladislava Kaboša o architektovi Hudecovi pod názvom Zmenil tvár Šanghaja. Uviedli ho takmer symbolicky v Grand Theatre, ktorý Hudec tiež projektoval.