Život dobiehajú v polčase

Dom sv. Vincenta v Banskej Bystrici poskytuje útočisko dievčatám po opustení detských domovov, deťom z krízových rodín a často aj zneužívaným mladým ženám.

Dievčatá sa učia žiť.Dievčatá sa učia žiť. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Okolo poludnia je v Dome sv. Vincenta, ktorý v roku 1993 zriadilo Slovenské misijné hnutie, rušno. Štrngot tanierov je neklamným znakom, že dievčatá si chystajú obed. Väčšina to zvláda bez problémov, hoci mnohé z nich sa postavili ku sporáku po prvý raz až v útulku. Starý typ detských domovov, ktoré dnes našťastie nahradil osožnejší typ domovov rodinného typu, ich veľa nenaučil. „Mnohé z nich vidia celý zemiak v šupke až tu,“ stručne zhodnotí zástupkyňa riaditeľa Jolana Uhríková. Doteraz mali všetko ako na podnose. Navarené, vypraté, vyžehlené, poriadené. Bez toho, aby museli priložiť ruku k dielu. O to zložitejšie sú kroky k samostatnému životu. Dievčatá začínajú prakticky od nuly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„My sme tu predovšetkým na to, aby sme ich naučili zvládnuť bežný život a osamostatniť sa,“ dodáva zástupkyňa. Nie je to len starostlivosť o domácnosť, ale aj vybavovanie po úradoch, či u lekára. Niekedy je to poriadne ťažké aj preto, že citový život dievčat je v mnohých prípadoch vážne narušený absenciou normálneho rodinného života. Ak by nezískali tento dočasný náhradný domov, mnohé by možno skončili ako ľudia bez domova.

„Napriek našej pomoci budú niektoré z nich potrebovať pomocnú ruku po celý život,“ hovorí Jolana Uhríková. Ide predovšetkým o dievčatá s mentálnym postihnutím, ktorých šanca na samostatný život je výrazne nižšia. Zväčša ich po opustení útulku umiestnia do zariadení s podporovaným bývaním.

Herečka Katka

Drobnej a všetečnej Katky je plný dom. Srší dobrou náladou napriek tomu, že v živote nemala veľa dôvodov na radosť Navyše trpí aj závažným onkologickým ochorením. Veľkú časť života strávila po nemocniciach, z ktorých sa nevracala do starostlivej opatery. Bol to návrat do ošumelej rómskej kolónie, kde nemala ani poriadnu posteľ. V útulku je od novembra a rýchlo si zvykla na pocit čistoty a bezpečia. Jej najväčším záujmom sú chlapci a hudba. Hneď zisťuje, či máme doma nejakých partnerov a dušuje sa, že určite by nám nejakých našla. Žarty ju neopustia ani na chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

Alenka je tigrica

Jolana Uhríková hovorí, že najväčšiu radosť majú z toho, keď sa dievčatá po pobyte u nich v živote uchytia. Ich osudy sledujú aj naďalej a kvôli skvalitneniu pomoci si chcú vybaviť aj akreditáciu na špeciálne poradenstvo. Pozitívnych príkladov nie je málo. Dve dievčatá si napríklad prenajali samostatný byt a napriek tomu, že majú iba invalidné dôchodky, situáciu zvládajú. Podobne je na tom šestica mladých žien, ktoré si našli bývanie na Belvederi. Väčšina z nich má zamestnanie a tak si dokážu udržať aj pomerne drahé bývanie. Akýmsi svetlým bodom pre všetkých je tridsaťročná Adelka. Talentovaná a šikovná mladá žena pracovala v misijnom dome a teraz sa dokonca pustila do štúdia sociálnej práce. Má veľkú nádej, že súboj so samostatným životom zvládne.

SkryťVypnúť reklamu

Jej sestra Alena Tanková je iba o dva roky staršia, no už je matkou piatich detí. V dobrom o nej zvyknú v útulku hovoriť, že je doslova tigrica. Napriek nepriazni osudu chce dať svojim deťom čo najviac. Žije s druhom v jednoizbovom sociálnom byte, za ktorý platia neuveriteľných 242 eur. „Aj taká býva pomoc sociálne odkázaným rodinám,“ vzdychne si. Niekedy ju mrzí, že deťom nedokáže vysvetliť všetko potrebné učivo, lebo v domove tomu veľký dôraz neprikladali. Sotva niekoho zaujímalo, či sa dieťa učí dobre, alebo nie. „Pre mňa je to teraz dvojnásobná námaha. Najprv to niekto musí naučiť mňa a potom sa to učivo snažím vysvetliť deťom,“ hovorí.

Mnohé dievčatá sa jej chcú vyrovnať a sú presvedčené, že jedného dňa materstvo zvládnu. Zatiaľ trénujú materskú zručnosť aspoň na bábke, ktorú sa učia prebaliť, prezliecť a okúpať.

(Viac v najnovšom čísle MY Banskobystrických novín)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu