Horehroniu trochu pomôže začiatok sezónnych prác. Sociálne najslabším vrstvám mali pripomenúť robotu sociálne podniky. Nič z toho, pre najslabších.
BREZNO. Nezamestnanosť na Slovensku stúpla v januári 2011 na 12, 98 percenta. Podľa Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, horšia bola naposledy v roku 2005. Brezniansky región patrí medzi okresy, ktoré ľudia opúšťajú kvôli pretrvávajúcemu nedostatku pracovných príležitostí. Samotné okresné mesto má napríklad o 1 tisíc 563 obyvateľov menej ako pred pätnástimi rokmi. Koncom decembra 2010 evidovali v regióne 5 571 ľudí bez práce.
Líder prekonal krízu
Nebyť Železiarní Podbrezová, ktoré sú nosným zamestnávateľom pre celé Horehronie, dnes by ich bolo o 3 tisíc viac. Niet adekvátnej náhrady za výrobné fabriky, ktoré padli alebo len z časti produkujú to, čo ich predchodkyne. Zo Strojsmaltu Pohorelá sú ruiny. Bývalý Drevokombinát v Polomke zamestnáva ani nie desatinu z niekdajších 800 pracovníkov. Ešte výraznejší nepomer predstavuje zamestnanosť vo firmách, ktoré sa usadili v areáli po bývalej Mostárni.
Výnimky zo Závadky
Mladí schopní ľudia si hľadajú uplatnenie v zahraničí alebo v mestách na Slovensku, kde sa dá zarobiť. Odchádzajú ženy a muži v najlepších rokoch, lebo im odpadla chuť ponížene brať minimálnu mzdu, len aby neprišli o miesto. Vždy „vypendlujú“ viac, aj keď si od hraníc po stavbu v Rakúsku, či k opatrovateľskému lôžku platia taxík.
„Na druhej strane sú firmy ako Bohuš a Slovpump Trade v Závadke nad Hronom, kde mzda zamestnanca na živnosť vychádza na viac ako 800 eur. Výrazne sa skonsolidovala napríklad Zlieváreň Hronec so súčasnými 200 zamestnancami, “ podotkol Roman Porhajaš, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne. Na vzostupe nezamestnanosti na Slovensku od začiatku roka mala podiel aj redukcia počtu úradníkov v štátnom aparáte. (anketu čítajte v najnovšom vydaní MY Banskobystrických novín).