BANSKÁ BYSTRICA. Návrh skríningového programu pre pacientov s cirhózou pečene bol cieľom štúdie karcinómu pečene, ktorú realizovali v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta. Na dnešnej tlačovej konferencii informoval o tom František Hampl, vedúci chirurg a vedúci programu transplantácií pečene Transplantačného centra Rooseveltovej nemocnice. Program má včas odhaliť karcinóm pečene.
Podľa slov Hampla pacienti s cirhózou pečene by mali byť každých šesť mesiacov vyšetrení sonograficky, či sa v teréne cirhózy nevyvíja zhubný nádor. Tiež by mali mať vyšetrený takzvaný alfafetoproteín, čo je marker nádorového ochorenia. Takíto pacienti s nádorovým ochorením sú potom včas zachytení a dostávajú sa na definitívne riešenie v štádiu A a B. Vtedy možno použiť "celú paletu" terapeutických výkonov vrátane transplantácie pečene a možno dosiahnuť úplné vyliečenie pacienta. Transplantovať pečeň začali v Rooseveltovej nemocnici v roku 2008.
Nádor pečene patrí medzi absolútne narastajúce civilizačné ochorenia. V USA je to najrýchlejšie narastajúce rakovinové ochorenie zo všetkých zhubných ochorení a zaberá tretie až piate miesto v príčine úmrtí na celom svete. "Čiže, je to niečo, s čím sa budeme stretávať oveľa častejšie, ako sme sa stretávali doteraz, a bude si to vyžadovať oveľa sofistikovanejšie terapeutické prístupy," uviedol Hampl. Rakovina pečene sa vyskytuje hlavne u ľudí s cirhózou pečene. Od roku 2007 zaznamenali v Rooseveltovej nemocnici dramatický nárast počtu pacientov s rakovinou pečene. Za tri roky bolo takýchto pacientov 43, kým predtým to bolo 50 pacientov za desať rokov. Tento trend korešponduje so situáciou vo svete.