BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici fungovalo od 50. až 60. rokov 20. storočia niekoľko kín, ktoré patrili pod Mestskú správu kín. Postupne však chátrali a odpredávali sa. Povedala to Lýdia Baranová, ktorá je poverená vedením banskobystrického Parku kultúry a oddychu (PKO).
V tom čase boli v prevádzke kiná Urpín, Hviezda, kino Bojovník na sídlisku Sásová či kino v Dome kultúry, kde sa tiež premietali filmy pre pamätníkov. "Postupne tieto kiná chátrali, lebo sa na ich rekonštrukciu nedávali finančné prostriedky a postupne sa odpredávali," pokračovala Baranová. "Nostalgia za starými kinami je asi určite pre nás, Bystričanov, dosť veľká, lebo to malo svoje čaro, malo to svoje opodstatnenie."
Kino Hviezda bolo jedným z prvých v meste. Podľa Baranovej bolo menšie, s kapacitou okolo 300 ľudí. "Sála bola pekne vybavená, boli tam pekné sedačky." V roku 1998 sa zrušila Mestská správa kín a kino Hviezda prešlo pod správu PKO, ktorý ju prenajal filmovej spoločnosti. Tá kino prevádzkovala a aj zrekonštruovala jeho vnútorné priestory. Kino neskôr prešlo do súkromných rúk. Bolo tam mnoho premiér. Napríklad Jakubiskovho filmu Nejasná správa o konci sveta, na ktorého premiére sa zúčastnil aj režisér, uviedla Baranová.
V lete sa Banskobystričania zúčastňovali na premietaní v amfiteátri. Tam ľudia chodili húfne, s dekami, pokračovala. Trend letného premietania začína podľa jej slov v súčasnosti zasa ožívať. Dôkazom je, že počas letného premietania na námestí v rámci jednej akcie tu býva plno. "Čiže, ľudia začínajú mať opäť záujem o premietanie filmu vo voľno priestore," pokračovala Baranová. Amfiteáter sa v roku 2004 využíval na veľké kultúrne podujatia, bol jediným priestorom pre uskutočňovanie akcií s počtom divákov nad 2000. V roku 2000 sa opravila časť najviac poškodených výdreví sedenia, napriek tomu si amfiteáter vyžaduje rekonštrukciu.