Práve kvôli veľkej vzdialenosti jednotlivých zastavení ju dnes mnohí obyvatelia nevnímajú ako jeden celok.
BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica nemá iba obnovenú Kalváriu na vrchu Urpín, ale aj ďalšiu sakrálnu pamiatku tohto typu, ktorá je svojim riešením unikátna. Na trase jedenásť kilometrov medzi Banskou Bystricou a Špaňou Dolinou postavili naši predkovia v 17. storočí niekoľko zastavení krížovej cesty, ktorá sa končila až pri kaplnke Božieho hrobu v Španej Doline. Práve vzdialenosť jednotlivých zastavení spôsobila, že ich dnes mnohí z nás vnímajú skôr ako samostatné pamiatky než ako jeden sakrálny komplex..
Riaditeľ krajského pamiatkového úradu Miroslav Sura povedal, že pamiatka je torzálne zachovaná v dobrom stave.
Jednotlivé zastavenia nemajú spoločného vlastníka, o ich záchranu sa starajú samosprávy, na území ktorých sa nachádzajú. „ Pri obnove bola použitá univerzálna metodika, takže v súčasnosti hodnotíme stav ôsmich zastavení ako priaznivý," dodal.
Kalvária sa považuje za druhú najstaršiu na Slovensku, pričom odlišne je koncipovaný aj počet jednotlivých zastavení. Podnetom k výstavbe bol strach obyvateľov pred tureckými nájazdmi, ktorému chceli čeliť aj tým, že sa so svojimi prosbami obrátia k Bohu. Počas pôsobenia jezuitov sa začali stavať jednotlivé zastavenia, ktoré slúžili v minulosti ako cieľ celodenných pútí. Ich trasa smerovala od dnešného farského kostola v Banskej Bystrici cez Medený hámor, Kostiviarsku a Jakub až do Španej Doliny.
Najvzácnejšou zachovanou pamiatkou kalvárie je jej posledné zastavenie - Kaplnka Božieho hrobu v Španej Doline. Tá je zmenšenou kópiou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Na Slovensku sa ako jediná pamiatka tohto typu zachovala dodnes. Obnoviť tradíciu pútí na 11- kilometrovej trase je takmer nemožné, keďže časť zastavení stojí pri rušných cestách. Podľa hovorkyne biskupského úradu Zuzany Juhaniakovej by bolo možné aspoň časť trasy v budúcnosti oživiť hlavne cez spoločenstvá mladých veriacich.