BANSKÁ BYSTRICA. Realizátori projektov ich prezentujú v Banskej Bystrici pri príležitosti ukončenia grantového programu. Projekty uskutočnili v rokoch 2008 2010. Povedal to Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis, ktorá projekty v rámci Blokového grantu podporila.
"Program od roku 2008 do dnešného dňa podporil 34 projektov mimovládnych organizácií po celom Slovensku sumou takmer 2,4 milióna eur," pokračoval Medveď. Program bol financovaný najmä z Nórskeho finančného mechanizmu, tiež z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, spolufinancovaný bol aj zo štátneho rozpočtu SR. Realizátori projektov sa podieľali na financovaní 10 percentami. Išlo o projekty v oblasti ochrany biodiverzity, v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov, ako legislatívnej, tak aj praktickej. Ďalej o projekty zamerané na potravinovú bezpečnosť, "čo v našom ponímaní sme poňali ako podporu pestovania domácich potravín, vytvárania miestnych sietí spotrebiteľov, ktoré si tieto potraviny môžu odoberať". Projekty boli aj z oblasti environmentálnej výchovy.
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica sa zameralo na projekt Holistická environmentálna výchova. Mal niekoľko častí. Jeho súčasťou bolo vybudovanie vzdelávacieho centra Zaježová, čo je jedno z prvých pobytových centier na environmentálnu výchovu v SR. "Je to starý gazdovský dom a v podstate my sme ho celý zrekonštruovali a využili sme nielen moderné technológie, ale aj prírodné staviteľstvo," uviedol koordinátor projektu Juraj Hipš. Budova bola podľa jeho slov nástrojom na to, aby mohli robiť holistickú environmentálnu výchovu. Otvoril sa tak priestor pre školy, firmy, verejnosť, "aby mohli chodiť na programy". Projekt aplikovali aj na komunitnú environmentálnu Zaježovskú školu.
Mimovládna organizácia FSC-Slovensko sa zamerala na projekt týkajúci sa pralesov. "My sme vytvorili projekt na ochranu pralesov Slovenska," uviedol Pavol Polák, ktorý sa na projekte zúčastnil. Zamerali sa v ňom na štyri hlavné oblasti, medzi ktoré patria mapovanie a identifikácia pralesov SR, ochrana pralesov SR, zapojenie sa obcí či starostov do rozvoja pralesov, štvrtou oblasťou bolo zvyšovanie povedomia o význame pralesov. Prišli na to, že mnohé z pralesov Slovenska sú napriek tomu, že ide o významné prírodné dedičstvo, doteraz nechránené. "V mnohých možno aj nevedomky prebiehajú nejaké aktivity, ktoré ich poškodzujú." Zároveň zistili, že o pralesy sa verejnosť zaujíma a bola by možno rada, keby sa o ich ochranu dbalo viac.