BANSKÁ BYSTRICA. Do 20. marca si môžu obyvatelia Banskej Bystrice prezrieť ideové návrhy na riešenie lomu Kostiviarska a lokality Bánoš. Výstava v priestoroch Radnice ponúka niekoľko atraktívnych pohľadov na tieto lokality.
Návrhy študenti vypracovali na základe zadania mesta Banská Bystrica a firmy Pemax Plus, ktorá vlastní pozemky v kameňolome.
Riaditeľ útvaru hlavného architekta mesta Ľubomír Keleman povedal, že pre lom treba najprv nájsť filozofiu a následnej hľadať kroky k realizácii zámeru. „ Nový územný plán počíta vo výhľade s funkčným využitím priestoru, aby sa stal aktívnou súčasťou mesta. Treba k tomu ešte spraviť potrebné legislatívne kroky," dodal riaditeľ.
Priestor kameňolomu by mal byť využitý pre kombinované funkcie . Počíta sa so športovými a relaxačnými aktivitami, ale tiež službami, občianskou vybavenosťou a bývaním.
„ Ideálne by bolo , keby sa s realizáciou začalo na budúci rok," dodal Keleman.
Chránené ložiskové územie
V lome sa v minulosti ťažila surovina pre cementáreň, ktorú začali stavať vo východnej časti Banskej Bystrice v roku 1954. K negatívnym environmentálnym aspektom lomu a cementárne patrila predovšetkým vysoká prašnosť. Po ukončení činnosti cementárne v roku 2002 sa otvoril priestor pre rekultiváciu a hľadanie nového využitia lomu.
Jozefa Dupeja, zástupcu spoločnosti Pemax plus ideové návrhy študentov mimoriadne oslovili, no súčasne zdôraznil, že k ich realizácii nevedie ľahká cesta: „ Z hľadiska technického a finančného by to bolo mimoriadne náročné. Budeme hľadať developerov, ktorí do územia prídu a takéto námety ich oslovia. Veríme, že niečo z návrhov sa nám nakoniec podarí realizovať," dodal.
Územie kameňolomu však musí byť podľa Dupeja schopné si na seba zarobiť. „ Potrebujeme do územného plánu dostať to , aby bola plocha chápaná nielen ako oddychová a rekreačná zóna , no tiež plocha určená pre experimentálnu výstavbu," doplnil. Určitým problémom môže byť, že kameňolom je stále chráneným ložiskovým územím.
Jozef Dupej dodal, že od ministerstva hospodárstva a banského úradu majú prísľub na jeho zrušenie. V tom prípade by už nehrozilo, že v lokalite sa ešte môže obnoviť ťažba.
Adrenalín ako súčasť kameňa úrazu
Študenti SPU vytvorili počas uplynulého zimného semestra naozaj zaujímavé návrhy. Jedna tvorivá skupina sa napríklad pohrala so „svetom kameňa", ktorý tvorí genius loci kameňolomu. Ten je od Bystrice čo by kameňom dohodil, takže spájajúcim prvkom zámeru sa stal práve kameň. Reštauračná časť by sa nachádzala v zóne Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom, adrenalínový park by našiel miesto v zóne Kameň úrazu.
Čisto dievčenská skupina autoriek zas ponúkla premenu kameňolomu na zeleňolom s atraktívnym krajinným riešením:
„ Hlavnou myšlienkou bolo priestor zazelenať a využiť potenciál územia pre všetkých obyvateľov mesta, keďže v Banskej Bystrici chýbajú rekreačné centrá," povedala členka riešiteľského tímu Alena Beráková.
Takto by mohol v budúcnosti vyzerať "zeleňolom".
Vizualizácie: Katedra záhradnej a krajinnej architektúry SPU