BANSKÁ BYSTRICA. Najlepšie projekty z programu Pohoda za mestom, ktorého cieľom je podporiť úpravu rekreačných priestorov v zázemí väčších miest s počtom obyvateľov nad 35 tisíc, získali finančné prostriedky v celkovej výške 27.000 eur. Ide o päť projektov. Do uzávierky programu prišlo 31 žiadostí v hodnote 175 093 eur. Informovala o tom Henrieta Hrinková, PR manažérka Nadácie Ekopolis.
Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína získalo financie na projekt Pohoda na trenčianskom nábreží, mesto Michalovce sa o peniaze uchádzalo s projektom Baňa miesto na oddych. Bystričania, obnovme si Medokýš je názov projektu, na ktorý získala financie Banská Bystrica. Mesto Komárno dostalo peniaze na projekt Rekreačná zóna pri mŕtvom ramene Váhu v Komárne. Permakultúrne Mlyny - komunitné formovanie a edukácia spoločnosti je názov podporeného projektu Občianskeho združenia Utopia z Bratislavy. Projekty získali do 6000 eur a poradenstvo pri plánovaní a realizácii úprav v hodnote 450 eur.
Vybrané boli lokality, ktoré budú po úpravách voľne prístupné všetkým skupinám verejnosti na každodennú rekreáciu. Dôležité bolo tiež, či predkladatelia rátajú so zapojením miestnej komunity do projektu. "Práve v tejto súvislosti vidí poradný výbor možnosť vzniku novej kvality vzťahu medzi samosprávou a verejnosťou v Banskej Bystrici a Trenčíne," vysvetlila Martina Paulíková, programová manažérka nadácie. Dodala, že nepodporili úpravy školských areálov, ktoré nie sú typickou rekreačnou zónou, pretože sú určené iba pre špecifickú skupinu užívateľov.
V podporených lokalitách sa začali prvé aktivity komunikáciou s verejnosťou. Ich cieľom je informovať návštevníkov a obyvateľov z okolia o zamýšľaných úpravách priestorov, aby sa mohli k nim vyjadriť. Upravené časti oddychových zón by mali začať slúžiť verejnosti najneskôr koncom októbra.
Program Pohoda za mestom chce umožniť záujemcom skrášliť a vytvoriť pohodové miesta pre hodnotnejšie prežívanie ich voľného času, aby mali kde zájsť so svojimi priateľmi a rodinami. Cieľom je aj vytvárať priestor pre stretnutia a sociálne kontakty, pozitívne vplývať na kvalitu mestského prostredia a súčasne rešpektovať a zachovať jeho prírodnú hodnotu.