BANSKÁ BYSTRICA. Konflikty v Egypte a Líbyi, či silné zemetrasenie , cunami a následná hrozba rádioaktívneho zamorenia v Japonsku doslova ženú vodu na mlyn teóriám, ktoré hlásajú koniec sveta. Mestá USA napríklad obchádza skupina ľudí, ktorá hlása blížiacu sa apokalypsu. Predpokladaný koniec sveta dokonca stanovili na 21. mája tohto roka. Odborníci tvrdia, že skupina sa síce snaží vo svojich výpočtoch opierať o Sväté písmo, no manipuluje ho a zneužíva vo svoj prospech. Napriek racionálnym argumentom odporcov tejto teórie si už skupina získala nemálo prívržencov.
Ešte väčší údes vyvolala videoreportáž, ktorá pred časom obletela celý svet. Pri nepokojoch v uliciach Káhiry sa na záberoch objavil zvláštny úkaz. Mnohí ľudia v nejasných kontúrach vytušili takzvaného „štvrtého jazdca", ktorý mal byť v Jánovej biblickej Apokalypse predzvesťou konca sveta. Grafickí odborníci to označili za optickú víziu a videoefekt, ktorý možno dosiahnuť s pomocou niektorých programov, no mnohí apokalyptickí vizionári v rôznych sektách to používajú ako silný argument na zlákanie nových členov.
Hrozí nám vplyv podobných apokalyptických kultov aj na Slovensku? Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra – Centra prevencie v oblasti siekt v Banskej Bystrici hovorí, že konkrétne poznatky o apokalyptických kultoch u nás našťastie nemajú. Neznamená to však úplnú istotu, keďže väčšina deštruktívnych kultov a siekt je príznačná svojim uzatvoreným charakterom.
Od vízií k hromadným samovraždám
„ Práve pri hodnotení apokalyptických kultov treba zdôrazniť, že vždy patrili k najrizikovejším," dodala Ivana Škodová. Hoci Slovensku sa tragédie, spojené s týmito kultmi doteraz vyhýbali, vo svete priniesli nemálo obetí. „ Rôzne nešťastia vo svete dokázali utvrdiť členov týchto spoločenstiev v tom, že ich vízie sa napĺňajú." Práve apokalyptické predpovede vizionárov sa často stávali vhodným impulzom pre vznik rôznych siekt a kultov.
V 70. rokoch minulého storočia vznikol jeden z mimoriadne deštruktívnych kultov, známy ako Svätyňa ľudu. Jeho vodca James Jones odišiel so svojimi stúpencami do pralesa v Guayane, kde vybudovali stráženú kolóniu Jonestown. Pomery v nej sa postupne vyhrocovali, keď niektorí členovia prestali slepo poslúchať vodcu a chceli sektu opustiť. V roku 1978 donútili členov sekty vypiť nápoj s obsahom kyanidu draselného a odísť do lepšieho sveta. Tým, čo odmietli smrtiaci koktail, nasilu vstrekli jed do úst cez injekčnú striekačku, iných zastrelili pri úteku. Tragédiu neprežilo 913 ľudí, z toho 260 detí.
V roku 1993 začala FBI obliehať pevnosť v Texase, kde sa usídlil so svojimi prívržencami, nazývanými Davidiáni, charizmatický David Koresh. Krátko pred útokom FBI pomenoval útočisko sekty Apokalypsou. Davidiáni verili, že žijú posledné dní a po rozsiahlom požiari pevnosti zahynulo viac ako 80 z nich.
Známe sú tiež tragické samovražedné prípady Rádu Chrámu Slnka, či japonskej sekty Óm Šinrikjó ktorá zaútočila na tokijské metro jedovatým sarinom. Posledná veľká dráma sa odohrala v Ugande v roku 2000.Zahynulo pri nej viac ako tisíc prívržencov Hnutia za obnovu Desatora.
Používajú aj flirtovanie
Aj keď na Slovensku odborníci nemajú zatiaľ konkrétne poznatky o pôsobení apokalyptických kultov, striehne na nás nemálo nástrah zo strany iných deštruktívnych skupín.
„ Odhadujeme, že ich môže byť približne sto, hoci toto číslo je kvôli ich uzavretému charakteru iba orientačné," hovorí Ivana Škodová. Ročne sa na ich združenie obráti so žiadosťou o pomoc a konzultáciu približne 50 klientov, ktorí sa rozhodli odpútať od sekty. Býva to dlhá cesta a niekedy sa nemusí končiť úspechom. V centre poznajú aj smutné prípady, keď sa človek kvôli sociálnej izolácii, či psychickému nátlaku rozhodne opäť k sekte vrátiť. Spadnúť do jej osídiel je niekedy ľahké. Mnohé z nich sa ukrývajú za rôzne charitatívne, vzdelávacie, kultúrne, či športové spolky, ponúkajú meditácie, programy pre mladých, koncerty, klubovú činnosť. Známe je dokonca takzvané „flirty fishing", získavanie nových členov za pomoci flirtovania.
Najčastejšou cieľovou skupinou sú ľudia v záťažovej situácii, ale aj stredná a mladá generácia. Potvrdzuje to aj prieskum Krajskej pedagogicko – psychologickej poradne v Banskej Bystrici z roku 1996, ktorý sa robil na stredných školách. Až 42 percent študentov uviedlo, že sa vo svojom okolí už so sektami stretli.
Nedôveruj, preveruj
Zastaviť sa, premýšľať , preveriť si informácie z rôznych zdrojov, prípadne sa obrátiť na niektorú z organizácií a spolkov, ktoré ponúkajú pomoc a prevenciu v oblasti pôsobenia siekt. Tento postup odporúča aj Ivana Škodová.
„ Zapnúť kritické myslenie v čase, keď vás niekto láka do sekty, by malo byť samozrejmosťou. Vystúpiť z nej už býva ťažšie," dodala. Ak člen našej rodiny začne podozrivo meniť správanie , môže to byť tiež varovný signál. Často môže používať slová, ktorým nerozumieme, objaví nové témy s duchovným rozmerom, mení spôsob obliekania a denného režimu. Mení tiež záujmy, starých kamarátov nahrádza novými. Izoluje sa, pustí sa do čítania úplne odlišných kníh. Odchádza na stretnutia, o ktorých buď hovorí stále, alebo o nich naopak nehovorí vôbec.