ĽUBIETOVÁ. Pozostatky po ťažbe medi a železa zanechali v okolí Ľubietovej nielen staré environmentálne záťaže, ale z historického hľadiska aj cenné banské lokality. Obec ich chce v budúcnosti využívať ako súčasť prezentácie baníckej tradície v regióne.
K najznámejším patria banské haldy v miestnej časti Podlipa, s ktorými má však obec aj nemálo starostí. Stali sa rajom hľadačov minerálov, ktorí po sebe niekedy zanechávajú spúšť.
K najcennejším tunajším nálezom patria sekundárne medené minerály, predovšetkým libethenit, ktorý získal pomenovanie práve podľa Ľubietovej. Obec chce zabrániť znehodnoteniu lokality aj osadením výstražných tabulí.
Tie upozorňujú na zákaz výkopových prác a zbieranie minerálov v lokalite. Mnohí zberači ich však naďalej ignorujú.
„Máme s tým zlé skúsenosti. Hoci minerály sú majetkom štátu, ľudia sa niekedy nezastavia pred ničím. Mali sme aj prípady, že v lokalite nielen kopali, ale použili aj dynamit,“ povedal starosta Ľubietovej Pavel Zajac. Odborníci tvrdia, že intenzívne výkopové práce môžu spôsobiť na strmých svahoch háld eróziu. Obec sa navyše musí pravidelne postarať aj o likvidáciu odpadu, ktorý tu po sebe niektorí nepovolaní hostia zanechajú.
Prekliatie i požehnanie
Odhaduje sa, že v priebehu 500 rokov sa z ložiska na Podlipe vyťažilo 25-tisíc ton medi. „Mnohoročná ťažba medených a železných rúd v Ľubietovej mala významný vplyv na okolité životné prostredie, na rastliny a živočíchy.
Pre skúmanú oblasť sú charakteristické predovšetkým odvaly, haldy a skládky hlušinového materiálu, miestami tvoriace až niekoľkoetážové rady nad sebou,“ povedal vedúci Inštitútu biológie a geológie SAV a UMB v Banskej Bystrici Peter Andráš.
Spolu s kolegami lokalitu dlhú dobu skúmajú z geologického aj environmentálneho hľadiska a hľadá možnosti jej ozdravenia a využitia pre propagáciu cestovného ruchu v regióne.
„Procesy zvetrávania minerálov haldového materiálu mobilizujú toxické prvky, čím zaťažujú zložky krajinného prostredia.
Najtoxickejšie pre rastlinstvo i ľudský organizmus sú na študovaných lokalitách antimón, arzén, kadmium a olovo. Sú vynášané podzemnými vodami, banskými vodami a priesakovými vodami z háld,“ dodal.
(Viac čítajte v najnovšom čísle týždenníka MY)