BANSKÁ BYSTRICA. Každý, kto sa rozhodne preriediť počet stromov na svojom pozemku by si mal dopredu zistiť v akom stupni územnej ochrany a na akom druhu pozemku. Zákon totiž vyžaduje vo väčšine prípadov na výrub dreviny súhlas orgánu ochrany prírody. V okrese Banská Bystrica ho vydáva príslušná obec. Ak by chcel majiteľ túto povinnosť obísť, prípadná pokuta mu môže odľahčiť peňaženku o stovky až tisícky eur. V porovnaní s poplatkom za žiadosť je to neporovnateľne viac. V prípade fyzických osôb sa šplhá až do 3 319, 39 eur. U podnikateľov a právnických osôb je to trojnásobne viac. Najvyššiu pokutu, akú Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP)v Banskej Bystrici udelil, bola vo výške sto eur. V prípade, že škoda presiahne sumu 266 eur, nemusí ísť už o priestupok, ale dokonca o trestný čin.
Zabrániť úbytku zelene
Dôvodom, prečo majitelia musia žiadať o súhlas na výrub stromu na svojom pozemku, je najmä v rovine ochrany prírody. „Zákon chce zabrániť nadmernému úbytku zelene. Má viesť vlastníka k tomu, aby narábal s každým stromom zodpovedne. Strom má širšiu funkciu ako len patriť nejakej osobe," povedala Jarmila Kosáková, prednostka OÚŽP v Banskej Bystrici. Na území mesta Banská Bystrica sú najčastejšie žiadosti na vypílenie stromov breza, smrek, topole, vŕby či javory. Výruby sa uskutočňujú v období vegetačného pokoja v období od prvého októbra do 31. marca. „Ak vlastník pozemku vyrubuje dreviny v prípadoch, na ktoré nie je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody, odporúča sa jeho vykonanie obdobne s ohľadom na druhovú ochranu chránených živočíchov, najmä hniezdiacich vtákov," povedal Milan Krištof z Riaditeľstva Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici.
Výrub bez súhlasu
Zákon stanovuje aj niekoľko výnimiek, keď sa súhlas na výrub nevyžaduje. Žiadosť na nie je potrebné podávať v prípade, ak strom nedosiahol zákonom stanovené parametre. Legislatíva pritom odlišuje či rastie v záhrade, záhradkárskej osade alebo na inom druhu súkromného pozemku. Súhlas sa nevyžaduje na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2. To však neplatí, ak drevina rastie na území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, na cintorínoch alebo ako súčasť verejnej zelene. V záhradách je tolerancia obvodu kmeňa do 80 cm meraný vo výške 130 cm nad zemou.
Oznamovacia povinnosť
Súhlas nie je potrebný ani v ďalších dvoch prípadoch, kde však platí oznamovacia povinnosť a to do piatich dní od uskutočnenia výrubu. Prvým je obnova produkčných ovocných drevín, kam sa zaraďuje aj u nás častý orech. Výsadba nových stromov sa však v takomto prípade musí uskutočniť do šiestich mesiacov. „Pri výrube napríklad piatich kusov jabloní, sa musí vysadiť primerané množstvo, ale nemusí ísť o ten istý ovocný rod a druh a výsadba nemusí byt na tom istom mieste. Obnovu drevín kontroluje orgán ochrany prírody a krajiny," povedala Irena Šintajová, z oddelenia životného prostredia MsÚ Banská Bystrica. Ďalším prípadom kedy je možné zrealizovať výrub bez súhlasu je bezprostredné ohrozenie zdravia a života človeka ako aj značnej škody na majetku. Spadajú sem prípady ako úder blesku, povodeň, zemetrasenie, smršť, zosuv pôdy či eróziu. Zákon o ochrane prírody ustanovuje aj ďalšie výnimky, s ktorými sa však bežný občan stretáva len zriedka.
Autor: JČ