BANSKÁ BYSTRICA. Autormi výstavy o vývoji knihy sú pracovníci Slovenskej národnej knižnice v Martine. Informovala o tom Anna Solivajsová zo Stredoslovenského múzea.
Vernisáž výstavy, ktorá potrvá vo výstavných priestoroch Thurzovho domu do 29. mája, sa bude konať 7. apríla. Solivajsová pokračovala, že vynález písma patrí k najvýznamnejším momentom vo vývoji človeka. "Možnosť definitívneho zaznamenania myšlienky znamenala otvorenie cesty skutočnému pokroku. Výnimočná je aj estetická stránka rukopisných kníh dosahujúca v oblasti výzdoby naozaj vynikajúcu úroveň."
Podľa Solivajsovej vynález kníhtlače bol výrazným krokom k sprístupňovaniu informácií širším vrstvám obyvateľstva. V 16. storočí dochádza k nárastu vzniku a činnosti tlačiarní. V 18. storočí sa zvyšoval počet vzdelancov a nastáva rozmach vedeckej činnosti. Druhá polovica 19. storočia sa niesla v znamení vzniku národných inštitúcií, ako aj neskorších spolkov, ktoré v oblasti zbierkovej činnosti venovali veľkú pozornosť knihám.
Dvadsiate storočie prináša zmeny v oblasti formálnej stránky knihy, v tlačiarenských technológiách i celom procese smerovania výtvarných a ilustračných techník. "Dvadsiate prvé storočie rieši jeden z najzložitejších problémov v otázke formálnej stránky knihy. Má byť zachovaná aj pre budúce generácie kniha vo svojej klasickej papierovej forme alebo ju majú nahradiť iné nosiče?" zamyslela sa Solivajsová.