BANSKÁ BYSTRICA. Nový, prírode blízky spôsob pestovania lesa, keď sa namiesto monokultúrnych rovnovekých porastov vysádzajú odolnejšie porasty s rôznymi druhmi drevín rozličného veku, sa dá v súčasnosti uplatniť na 70 až 75 percentách obhospodarovaných lesov Slovenska. Ak sa podarí tento spôsob hospodárenia rozšíriť, bude to majiteľom prinášať väčší ekonomický efekt a navyše budú mať lesy aj väčšiu schopnosť zadržať zrážkovú vodu a zabrániť tak potenciálnym povodniam. Zhodli sa na tom na dnešnom odbornom seminári o obhospodarovaní lesov lesnícki odborníci z Technickej univerzity vo Zvolene, Národného lesníckeho centra a štátneho podniku Lesy SR.
Prírode blízke hospodárenie vylučuje holorubné ťažby, ale počíta s výberovou ťažbou jednotlivých stromov. Na ich mieste potom rýchlo dorastajú dreviny, ktoré rástli pod vyťaženými jedincami. Problémom pri zmene koncepcie hospodárenia sú podľa účastníkov seminára terajšie legislatívne podmienky a dlhý čas, ktorý je potrebný na zmenu. Prvé pozitívne výsledky sa totiž ukážu až o niekoľko rokov.
Lesy SR, ako najväčší správca lesov na Slovensku, uplatňujú prírode blízke pestovateľské postupy na vybraných porastoch už dlhší čas v takzvaných objektoch Pro Silva. Za ostatných päť rokov založili takýchto porastov viac ako 200 s celkovou výmerou 45 tisíc hektárov. „Lesy SR budú v rámci legislatívnych možností aj naďalej vo zvýšenej miere podporovať tento spôsob hospodárenia,“ povedal generálny riaditeľ podniku Igor Viszlai.