BANSKÁ BYSTRICA. Peľová sezóna jelše a liesky sa definitívne končí. Na celom území Slovenska však bude dominovať peľ najagresívnejšieho alergénu jarného obdobia, brezy, ktorý predstavuje veľké alergické nebezpečenstvo. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová. Všetky brezovité dreviny môžu totiž podľa nej vyvolávať aj skríženú reakciu po konzumácii ovocia, najmä jablka, a tiež zeleniny, hlavne mrkvy, zeleru či zemiakov. Ďalej ryže, orechov a orieškov, rôznych semien a korenia.
"V teplejších oblastiach Slovenska nastúpila peľová sezóna brezy veľmi prudko. V Bratislave zaznamenala enormný nárast a v závere týždňa koncentrácie peľu brezy v ovzduší dosiahli až 426 peľových zŕn na meter kubický vzduchu," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ, ktoré je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR. V Bratislave boli uplynulý týždeň aj vysoké koncentrácie peľu topoľa, až 1819 peľových zŕn na meter kubický vzduchu, a jaseňa, pri ktorom zaznamenali 1462 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. V Banskej Bystrici zachytila monitorovacia stanica už aj vysoké koncentrácie peľu tisu a brestu. Pokým v Nitre, Trnave a Žiline dominoval peľ jaseňa, Košice a Banská Bystrica zaznamenali len nižšie koncentrácie. V ovzduší SR sa ešte vyskytoval peľ cyprusovitých tisovitých, brestu, vŕby, topoľa, javora, smrekovca. Monitorovacia stanica Trnava zachytila už aj prvý peľ duba. Medzi spórami húb plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.
Hovorkyňa pokračovala, že na celom území SR sa rozbieha peľová sezóna brezy, ktorej koncentrácie v ovzduší prudko stúpnu. "Na niekoľko ďalších týždňov sa peľ tejto dreviny stáva najvýznamnejším alergénom peľového spektra na celom území SR." S rozširujúcim sa spektrom kvitnúcich drevín bude narastať aj hladina ich peľu v ovzduší. K poklesom hladín peľu bude dochádzať len v súvislosti s ochladením či lokálnymi zrážkami. Medzi spórami húb (plesní) naďalej dominujú v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.