Pracovníci Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) preniesli cez cestu pri Starých Horách 2 333 skokanov hnedých . Za pomoc našim ohrozeným obojživelníkom dostali od niektorých vodičov svojský darček. Spŕšku vody.
STARÉ HORY. Jarnú migráciu žiab sprevádza už roky vysoký úhyn týchto ohrozených živočíchov. Ide predovšetkým o prípady, ak migračné ťahy žiab pretína rušná dopravná komunikácia. V našom regióne je to predovšetkým oblasť Starých Hôr, ktorá je známa ako migračná cesta skokana hnedého.
Tohtoročné migračné ťaženie skokanov trvalo dvadsať dní. Počas celej doby, vrátane nocí, na úseku pracovali zamestnanci správy NAPANTu. Za tento čas sa im podarilo preniesť cez cestu 2 333 jedincov. Dan Harťanský zo správy NAPANTu upresnil, že na rizikovom úseku si pomáhali aj zábranami po okraji cesty , ktoré mohli po skončení akcie odstrániť. Vďaka pomoci zo strany ochranárov zahynulo pod kolesami áut v tomto migračnom období iba 214 žiab. Išlo hlavne o jedince, ktorým sa na úseku podarilo dostať mimo zábran.
Napriek úspešnej akcii zaskočilo Dana Harťanského správanie niektorých vodičov. Hoci videli, že ochranári pri ceste pracujú, nespomalili, ale naopak šliapli na plyn. Pracovníci NAPANTu tak dostávali pravidelné spŕšky vody spod kolies.
Migračné obdobie skokana sa už skončilo, teraz sú na rade ropuchy. Podľa Dana Harťanského však nie je situácia s migráciou ropúch v našom regióne dramatická .Na ich najznámejšom ťahu v Nízkych Tatrách - v oblasti Krpáčova, našťastie nie je taká frekventovaná komunikácia ako na Starých Horách.
Chránený skokan hnedý sa mimo obdobia rozmnožovania zdržiava predovšetkým v lesoch, ďaleko od vody. Počas jarného ťaženia sa presúva zo zimovísk na miesta rozmnožovania . Poznatky o zákonitosti migrácie umožňujú odborníkom znižovať straty, ktoré boli v minulosti neobvykle vysoké. Na Slovensku sa využíva predovšetkým prenášanie žiab cez cesty a využívanie dočasných zábran. V niektorých vyspelých krajinách sa však budujú aj podchody pre žaby.
Musí však ísť o technicky premyslené riešenie, keďže je nielen finančne náročné, ale aj pomerne zložité. Samotné podchody totiž problém neriešia a je k nim potrebné vybudovať aj špeciálne navádzacie zariadenia.
Netradičné jarné divadlo žiab vám ponúkame aj na fotografiách JÁNA KROŠLÁKA. V hlavnej úlohe ropuchy.