STARÉ HORY. Pred štyrmi rokmi prepadol zberateľskej vášni. Dnes je majiteľom desiatok baníckych a zároveň vzácnych exponátov, ktoré zhromaždil v súkromnom múzeu na prízemí svojho rodinného domu. Mnohé z nich sú výsledkom dlhých hodín strávených pracným hľadaním, iné získal do daru či pomerne kurióznym spôsobom. „Túto banícku prilbu som kúpil za pár eur a dva poldeci," hovorí nám počas súkromnej exkurzie a v zapätí ukazuje ďalší vybartrovaný kúsok. „Tento som zas vymenil za staré lyže."
Najvzácnejšií exponát sú medené koláče
Koľko exponátov sa mu podarilo zozbierať pod jednu strechu spočítané nemá, spoľahlivo však vie o každom dlho a pútavo rozprávať. „Toto je pre históriu Starých Hôr dôležitá stena sú tam fotografie baníckych stavieb, ktoré ešte stále stoja. Vedľa na poličke je soška baníka v pôvodnej uniforme. Mám tu aj drevené a železné korýtko, na ktorom vynášali rudu. Vo vitrínke mi teraz chýba najvzácnejší exponát medené koláče, ktoré som požičal," povedal Čillík. K videniu je toho v súkromnom múzeu však oveľa viac. Na pár metroch štvorcových možno nájsť hutnícke vidly, svietidlá z rôznych storočí, banícke náradie ale aj originálnu banícku uniformu. „Každá má 29 gombíkov. Je to preto, že patrónka baníkov svätá Barbora zomrela ako 29 ročná. Dal ju sťať vlastný otec, pretože prestúpila na kresťanskú vieru," vysvetľuje.
V Tureckej bolo more
Aj ďalšie z exponátov, ktoré však priamo s baníctvom nesúvisia, návštevníkov určite zaujmú. „V zbierke mám aj amonity, živočíchy, ktoré žili pred 180 miliónmi rokov. Našli sa v Tureckej. Sú dôkazom toho, že tu jednoznačne muselo byť more," povedal.
Zberateľskej vášni venuje celé víkendy. Kusy baníckej histórie inak roztrúsenej po Starých Horách a Richtárovej zhromažďuje spoločne zo svojím synom. „Staré Hory majú bohatú históriu. Ťažilo sa tu už od roku 1006, na Španej Doline o dvesto rokov neskôr, napriek tomu je na rozdiel od našej obce známa. Nikto sa tým nezoberal, podujal som sa na to. Zároveň som nechcel aby sa zabudlo na predkov," povedal.
Aká zaujímavosť sa ukrýva za dverami múzea? Bez pomoci koho by nemohlo vzniknúť? Prečo v ňom chýba permoník? Viac sa dočítate v novom vydaní MY Banskobystrické noviny.
Autor: JČ