BANSKÁ BYSTRICA. K prírodným zaujímavostiam Banskej Bystrice nepochybne patria aj dva exempláre vzácneho ľaliovníka tulipánokvetého, ktoré sú známe aj ako Banskobystrické ľaliovníky. Ich zdravotný stav je dlhodobo nepriaznivý, pri poslednej revízii sa dokonca zvažovalo ich vyradenie zo sústavy chránených stromov. Krajinár Správy CHKO Poľana Miroslav Jarný povedal, že k tomuto kroku našťastie nemuseli pristúpiť. Ľaliovníky však musia priebežne sledovať a pri ďalšom zhoršení stavu prijať účinné opatrenia.
Stromy, staré 150 rokov, sa nachádzajú v blízkosti mestského parku pri rušnej komunikácii. Z mohutnej koruny dnes ostalo iba torzo, keďže konáre začali vysychať a z veľkej časti ich museli kvôli bezpečnosti opíliť. „ Ku koreňom stromov sme kvôli posilneniu pridávali aj rôzne výživné látky, keďže ľaliovníky sú náročné na kvalitné pôdne podmienky a obsah živín, " povedal Miroslav Jarný.
Na zdravotný stav stromov podľa neho negatívne vplývajú výfukové plyny, exhaláty, no aj blízkosť frekventovanej cesty. Asfalt sa hlavne v lete prehrieva, čo sa spätne prejavuje na vysychaní stromov. Pri rozširovaní cesty a chodníka sa navyše zasiahlo do koreňového systému stromov. Našťastie, posledné vegetačné obdobie ukázalo, že zostávajúce konáre mali zdravé listy a tiež pekne zakvitli.
Hoci ľaliovníky nie sú na Slovensku úplne výnimočné a vyskytujú sa predovšetkým v parkoch, tie banskobystrické sú mimoriadne svojou výškou aj obvodom kmeňa. Vysoké sú okolo 30 metrov, kmene dosahujú hrúbku 253 a 207 centimetrov. Výšku ľaliovníkov v európskych podmienkach ovplyvňuje predovšetkým klíma, na pôvodných stanovištiach v severnej Amerike dorastajú až do výšky 50 – 60 metrov.
Do Európy ich priviezli v 17. storočí predovšetkým ako súčasť parkových úprav. Strom je pozoruhodný predovšetkým v čase kvitnutia, kedy zakvitá mohutnými kvetmi, podobnými tulipánom.
Do sústavy chránených stromov sú na Slovensku zaraďované predovšetkým staré stromy, čomu neraz zodpovedá aj ich zdravotný stav. Kým v roku 2006 bolo na Slovensku chránených 478 stromov, ich skupín a stromoradí ( 1320 jednotlivých stromov), o tri roky neskôr ich už bolo iba 462.
V okrese Banská Bystrica je chránených približne dvadsať stromov, na území samotného mesta patria k najznámejším Sládkovičova lipa v Radvani, hruška pod Baranovom, tis na Skuteckého ulici, či Urpínska alej.