BANSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici sa na svojom dnešnom zasadnutí zaoberali aj prehľadom realizovaných a nerealizovaných investičných akcií mesta v predchádzajúcom volebnom období. Materiál ukázal, že viaceré z nich boli neefektívne a predražené, iné skončili iba pri projektovej dokumentácii. Poslanec Vladimír Pirošík dokonca navrhol premenovať materiál na „prehľad nerealizovaných a čiastočne realizovaných investičných akcií", jeho kolega z klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva Milan Lichý zas za prehľad premárnených príležitostí.
Ako príklad neefektívnosti uviedol Vladimír Pirošík dve zasadačky mestského úradu, kde stála projektová dokumentácia vyše 17 tisíc eur a samotná rekonštrukcia prekročila 172 tisíc eur. Išlo pritom o miestnosti, ktoré neboli vo veľmi zlom stave a po rekonštrukcii vyzerajú štandardne. Poslanci cenovo porovnávali tieto dve zasadačky s rekonštrukciou klientského centra, ktorého výstavba vyšla na podobnú sumu.
Klientské centrum pritom slúži všetkým obyvateľom Banskej Bystrice, zatiaľ čo zasadačky úzkemu okruhu ľudí.
„ Uložili sme hlavnému kontrolórovi mesta vykonať kontrolu zákonnosti, účelnosti, efektívnosti a hospodárnosti tejto akcie. Informatívnu správu by mal predložiť na júnové zastupiteľstvo," dodal Pirošík. Viaceré projektové dokumentácie pritom označil ako „projekty pre projekty". Nemalé prostriedky napríklad stála projektová dokumentácia na výstavbu bytov v mestskej časti Podlavice, kde sa kvôli hlučnosti v projekte už nepokračuje. Na dokumentáciu mosta v Iliaši mesto vynaložilo 96 tisíc eur, pričom peniaze na samotnú výstavbu mosta nie sú. Podobne je to s parkovacími plochami v Rudlovej – Sásovej, kde sa vložilo do projektovej dokumentácie 114 tisíc eur, pričom doteraz ani nebola vyhlásená grantová schéma, vďaka ktorej by sa dal projekt zrealizovať.
Poslankyňa Ľudmila Priehodová tvrdí, že realizačná cena projektových prác by mala podľa honorárového poriadku dosahovať 5 – 8 percent z celkových investičných nákladov, čo sa v týchto prípadoch nestalo.
Predseda poslaneckého klubu Smer, SNS, ĽS – HZDS Ladislav Topoľský vyjadril súhlas so sprehľadnením agendy okolo investičných akcií. Keďže prehľad zahŕňal akcie štvorročného volebného obdobia, navrhol predkladať do zastupiteľstva takýto materiál každoročne: „ Poslanci by mali prehľad, ako vyzerajú jednotlivé investičné akcie, prípadne z akého dôvodu sa nerealizovali," dodal.
Mesto chce materiál ďalej analyzovať , primátor Peter Gogola ho označil ako „ poučenie z krízového vývoja." V prípade, že sa potvrdia chybné rozhodnutia pracovníkov úradu, nevylúčil vyvodenie osobnej zodpovednosti. „ Pre mesto je tento trend neakceptovateľný, nakladanie s prostriedkami mesta musí byť transparentné. Od prvého apríla navyše platí zákon o verejnom obstarávaní, ktorý takéto praktiky neumožňuje," dodal.