BANSKÁ BYSTRICA. Obec Nemecká v okrese Brezno, banskobystrické Múzeum SNP a klub vojenskej histórie (KVH) Golian organizujú v sobotu v Nemeckej celodenné spomienkové podujatie pri príležitosti 66. výročia víťazstva nad fašizmom. Začne sa o 8:00 slávnostnou bohoslužbou v Nemeckej-Dubovej, hodinu a pol nato vyštartuje z Nemeckej-Zámostia kolóna historických vozidiel. Hlavnou časťou podujatia bude hodinu predpoludním pietny akt pri mieste tragických udalostí z januára 1945 na mieste bývalej vápenky, hodinu popoludní účastníci za zvukov čestnej salvy položia vence pri tamojšom pamätníku. Podujatie uzavrie ukážka bojov v podaní KVH Golian, ktorá sa začne o 14:00 v lokalite Pod Kejdou.
Obec Nemecká bola dejiskom jednej z najsmutnejších a najhanebnejších kapitol Druhej svetovej vojny, keď v tamojšej vápenke nemeckí a slovenskí fašisti zavraždili a spálili okolo 900 ľudí - priamych účastníkov Povstania, ich rodinných príslušníkov, sympatizantov a rasovo prenasledovaných osôb.
Vraždenie v bývalej vápenke prebiehalo od 4. do 11. januára 1945, páchatelia obetiam strieľali do tyla a hádzali ich do vápennej pece. Tieto vraždy vykonali príslušníci Einsatzkommanda 14 pod velením SS-obersturmfuhrera Kurta Herberta Deffnera a členovia Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy (POHG) z Považskej Bystrice na čele s nadzbrojníkom Vojtechom Horom. Celkový počet obetí sa nedá presne stanoviť, pretože nie všetky obete boli evidované. Spaľovaním obetí vo vápenke chceli zločinci zahladiť stopy a súčasne aj predísť možnosti identifikovať obete a znemožniť bilanciu počtu zavraždených. Popol obetí a časti telesných pozostatkov skončili v rieke Hron. Počet asi 900 obetí sa odhaduje na základe konfrontácie údajov z knihy zaistencov v banskobystrickej väznici, výsledkov súdnych pojednávaní s príslušníkmi POHG a doterajšími výskumami.
V Pamätníku Nemecká, národnej kultúrnej pamiatke, je od roku 2002 jedna z expozícií Múzea SNP.