SLOVENSKÁ ĽUPČA. Spoločnosť Elektro Recycling v Slovenskej Ľupči zhodnotila od spustenia do prevádzky v roku 2004 viac ako 50 tisíc ton opotrebovaných elektrozariadení a 550 tisíc kusov chladiacich zariadení. Podľa predsedu správnej rady Recyklačného fondu Juraja Dlhopolčeka si možno toto množstvo predstaviť najlepšie tak, ak by kamióny s odpadom pristavili za seba, tvorili by približne 28 – kilometrovú trasu.
Konateľ spoločnosti Elektro Recycling Jozef Vašina povedal, že ich ekologickým zhodnotením tohto odpadu sa získavajú cenné druhotné suroviny – oceľ, hliník, meď sklo, plasty, PUR pena, či olej. V prípade chladiacich zariadení dosahuje miera materiálového zhodnotenia až 99 percent, u ostatných elektrozariadení je to 85 – 88 percent.
„ Keď sme v roku 2004 spúšťali linku, iba s ťažkosťami sme zháňali prvých sto kíl elektrozariadení. Mnohí neverili, že pokryjeme jednu smenu, dnes ideme na dve smeny," dodal Vašina.
Nejasný osud chladiarenských zariadení
Napriek tomu, že zhodnocovanie elektroodpadu je dnes na kvalitatívne odlišnej úrovni ako pred pár rokmi, mnohé problémy pretrvávajú. Jozef Vašina upresňuje: „ Sú to napríklad odpady, ktoré nepochádzajú z domácností a v našej legislatíve sú slabo definované. Ide napríklad o chladiarenské a klimatizačné zariadenia, pri ktorých dodnes nevieme, kde končí 80 percent takýchto odpadov. Nie je jasné, kto to sleduje, ani akým spôsobom to bude riešiť nový zákon o odpadoch."
Nejde pritom o zanedbateľné množstvo. Odhaduje sa, že dosahuje približne 30 percent hmotnosti vyradených elektrozariadení. Nejasná je tiež budúcnosť zhodnotenia svetelných zdrojov, ktoré rýchlo menia tvar i vlastnosti a pre ich zhodnotenie budú potrebné moderné, sofistikované postupy.
„ Ani tu nie je jasné, aké limity budú platiť pre materiálové zhodnotenie a akým spôsobom to bude legislatíva upravovať," doplnil Vašina.
Vykrádanie elektrozariadení je stále viac prešpekulované
V poslednom období sa zvýrazňuje aj problém s vykradnutými elektrozariadeniami. Na svedomí to má predovšetkým slabá disciplína niektorých zberných miest. Akonáhle stúpne cena farebných kovov vyššie, vykrádanie sa zvykne zintenzívniť.
Vyberanie komponentov je pritom stále viac premyslené. Musí to na pohľad vyzerať tak, že zariadenie je kompletné. Až odborníci na zhodnocovanie elektroodpadu neraz zistia, že chýba trafo, vychyľovacie linky , či ďalšie hodnotnejšie komponenty.
Napriek viacerým problémom je v súčasnosti zber elektroodpadu na Slovensku na dobrej úrovni, v roku 2009 presiahla hranica vyzbieraného odpadu na jedného obyvateľa štyri kilogramy. Podarilo sa tak dosiahnuť cieľ, stanovený Európskou úniou. Podľa podpredsedníčky ZMOS a starostky Brusna Viery Krakovskej je v oblasti zhodnocovania elektroodpadu prínosom, že sa dohodli s oprávnenými organizáciami, dovozcami a výrobcami a podpísali spoločné memorandum. Funguje bez väčších problémov už dva roky.