Lokalitu Ortútskeho jazierka pri Malachove, ktoré v posledných desaťročiach čelilo výraznému zazemňovaniu, čaká revitalizácia. Skautský zbor Cuprum uspel v rámci programu Zelené oázy.
MALACHOV. Historicky a krajinársky mimoriadne zaujímavé Ortútske jazierko pri Malachove bolo v posledných rokoch ohrozené postupným zazemňovaním.
Hlavnou príčinou bolo jeho zanášanie z násypov lesnej cesty a narušenej pôdnej vrstvy nad ním. Atraktívna turistická lokalita v blízkosti pozostatkov stredovekej ťažby ortuti má dnes šancu ožiť nanovo. 89. skautský zbor Cuprum z Banskej Bystrice uspel s projektom revitalizácie lokality v programe Zelené oázy nadácie Ekopolis.
Koordinátorka projektu Silvia Cochová povedala, že v súčasnosti už rozbehli prípravné práce na ňom a po ukončení reprodukčného obdobia živočíchov by chceli spustiť samotnú realizáciu projektu. Spolupracujú tiež s obcou a odborníkmi z občianskeho združenia Malachovská dolina, ktoré sa zaoberá rozvojovými aktivitami v okolí Malachova.
Výskum odborníkov Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici už pred časom ukázal, že v jazere a jeho okolí sa neprimerane rozmohla ostrica, čo je tiež jedným z dôsledkov zazemňovania.
„Jedným z hlavných cieľov projektu je ekologická stabilizácia lokality. Jazierko budeme musieť od ostrice vhodným a citlivým spôsobom oslobodiť a postupne zdvihnúť jeho hladinu,“ dodala Silvia Cochová.
Až po ukončení stabilizačnej časti počítajú s celkovým dotvorením priestoru pre rekreačné účely. „Zatiaľ zvažujeme, do ktorých častí umožniť turistom prístup a kde by to naopak mohlo systému mokradí uškodiť, “ doplnila.
Počítajú s vytvorením hrádze s prirodzeným odtokom, informačným panelom, či drevenými nadchodmi ponad okrajové časti jazierka. Starosta Malachova Ondrej Slivka je presvedčený, že lokalita sa stane po revitalizácii cenným prínosom aj v rámci budovania Malachovskej banskej cesty.
„So skautmi má naša obec dlhoročné dobré skúsenosti, veď o túto lokalitu sa starali už v medzivojnovom období,“ povedal. Pripustil, že dodnes sa s Ortútskym jazierkom spája množstvo legiend a nedopovedaných historických skutočností. Podľa niektorých z nich môže ísť dokonca o zatopenú banskú šachtu, hlbokú pôvodne až niekoľko desiatok metrov.
„Zrejme to ostane iba v rovine legiend, skôr sa opierame o názory geológov. Podľa nich vzniklo jazero zatopením terénnej depresie, ktorá sa vytvorila následkom zosuvu pôdy,“ dodal starosta. Jazierko sa spomína už v stredovekých banských záznamoch a v súčasnosti je cennou lokalitou pre prežitie viacerých mokraďných druhov.