BANSKÁ BYSTRICA. Pred pár dňami niekto „vylepšil“ tank sovietskej výroby v skanzene ťažkej bojovej techniky pri Múzeu SNP. Po páchateľovi, ktorý tank vyzdobil ružovými srdiečkami, pátra aj polícia. Po tom, čo sme informáciu o ružovom tanku zverejnili na našej webovej stránke, desiatky diskutérov z celého Slovenska sa prihovárali za to, aby múzeum ponechalo tank v tejto podobe . Väčšina z nich to zdôvodňovala známym heslom Make love, not war ( Milujte sa, nebojujte), ktoré vzniklo v 60. rokoch minulého storočia v USA a bolo reakciou na vojnu vo Vietname. Tank podľa nich nie je pomaľovaný vulgárne a vyjadruje netradičnou formou odpor voči vojne.
Tank so srdiečkami je blízky aj občianskemu aktivistovi a jednému zo zakladateľov združenia Ľudia proti rasizmu Lacovi Ďurkovičovi, ktorý by ho vraj dokonca chránil ako kultúrnu pamiatku: „ Takéto výpovede sú mi blízke, lebo sú verejnou demonštráciou proti fádnosti . Možno aj tie tanky, ktoré bojovali za našu slobodu a proti rasizmu, si takto ľudia všimnú skôr,“ povedal. Podľa Ďurkoviča sú srdiečka estetické a môžu symbolizovať viacero významov:“ Napríklad boj za lásku, vyjadrenie vďaky obetiam vojen, či výzvu k pacifizmu,“ dodal.
Rovnako veľa ako priaznivcov však bolo v diskusii aj tých, ktorí tento čin jednoznačne odsúdili . Išlo podľa nich nielen o poškodenie muzeálneho exponátu, ale aj neúctu k histórii vlastného národa.
Nechcú precedens
Vedenie Múzea SNP neuvažuje nad tým, že by tank mohli nechať v srdiečkovej podobe. Riaditeľ múzea Stanislav Mičev krátko po udalosti nevedel odhadnúť, koľko prostriedkov ich bude stáť premaľovanie tanku do pôvodnej podoby. „ Sú to muzeálne exponáty nemalej hodnoty a našou povinnosťou je chrániť ich. O týždeň si môže niekto zmyslieť, že ďalší tank namaľuje na modro, či zeleno,“ povedal. Nie je to prvý prípad ničenia exponátov v skanzene, ktorý je voľne dostupný. Okrem nežiadúcich nákresov sa neraz stretávajú aj s tým, že im z bojovej techniky kradnú súčiastky a orezávajú gumy. Východisko vidí múzeum vo vybudovaní podzemnej expozície, plány na ňu však zatiaľ brzdí finančná aj technická náročnosť projektu. „ Prvým predpokladom je zmena územnoplánovacej dokumentácie, až potom môže nastúpiť realizačný projekt,“ dodal riaditeľ.
Ani Slovenský zväz protifašistických bojovníkov nesúhlasí s tým, aby na tanku zostali srdiečka. „ Zdá sa nám to nielen nevhodné, ale určitým spôsobom aj dehonestujúce. Mnohí naši členovia by to zrejme chápali ako výsmech vojnovej histórie,“ povedal predseda oblastného výboru SZPB Vladimír Kucej.
Takto vyzeral tank v skanzene po 8. máji. FOTO - archív polície
Cukríkový tank rozrušil aj našich susedov
Aj v susednej Českej republike už majú s ružovým tankom svoje skúsenosti. V roku 1991 natrel známy smíchovský tank na ružovo výtvarník David Černý. Tank následne opäť premaľovali na zeleno, no niektorí poslanci Federálneho zhromaždenia sa postavili na stranu Černého a nafarbili ho ružovou farbou. Tank je dnes súčasťou Vojenského technického múzea v Lešanoch, no podľa posledných informácií by sa mal v krátkom čase opäť vrátiť do Prahy.
Ružová Banská Bystrica
Tank pred Múzeom SNP však zrejme nebol posledným miestom, s ktorým sa „pohral“ neznámy srdiečkový autor. Podobné námety pribúdajú aj v iných častiach Banskej Bystrice, naposledy sa objavili aj pri vstupe do mesta smerom od Zvolena.