BANSKÁ BYSTRICA. Snaha o získanie a záchranu rodného domu „architekta Šanghaja" Ladislava Hudeca sa začala. Nadačný fond , ktorý vznikol v rámci komunitnej nadácie Zdravé mesto, v ňom plánuje vybudovať Centrum L. Hudeca. Vytvorenie priestoru pre centrum je podmienené kúpou rodného domu architekta, ktorý je v súčasnosti v súkromných rukách. Ak by sa táto možnosť ukázala ako nepriechodná, nadačný fond zvažuje aj postavenie novej budovy, prípadne prenájom vhodných priestorov.
Historička architektúry Klára Kubičková, ktorá patrí k zakladajúcim členom Nadačného fondu L. Hudeca povedala, že jedným z hlavných cieľov budúceho centra bude získavanie muzeálnej dokumentácie o živote a tvorbe architekta: „ Centrum sa zameria nielen na získavanie dokumentácie, ale aj jej spracovanie a prezentáciu," doplnila. Priestor chcú súčasne využívať aj ako vzdelávaciu platformu pre tvorivú komunikácie mladých architektov.
Jednou z kľúčových úloh bude aj spolupráca s partnerským Centrom L. Hudeca v Šanghaji, ktoré chcú čínski partneri sprístupniť približne o dva roky. Ide o veľkorysý projekt areálu „ Hudec Village", kde sa počíta nielen s využitím vily, kde architekt Hudec pôsobil, ale tiež s výstavbou novej trojposchodovej budovy s galériami a multifunkčnými priestormi. Výkonný viceprezident Šanghajskej ľudovej asociácie pre priateľstvo so zahraničím Wang Xiaoshu počas nedávnej návštevy Banskej Bystrice konštatoval, že centrum bude mať nielen muzeálne a archívne časti, ale tiež galerijné priestory a moderné multifunkčné priestory.
Ladislav Hudec bol rodákom z Banskej Bystrice a v tomto meste je aj pochovaný, hoci jeho tvorivý život sa viaže predovšetkým na Šanghaj. Navrhol tu takmer šesťdesiat prvotriednych stavieb. Vďaka tomu, že tretina z nich je chránená ako kultúrna pamiatka, získal Hudec oprávnený prívlastok „architekt Šanghaja". Napriek nespornému významu pre svetovú architektúru, Slovensko na svojho slávneho rodáka dlhé roky zabúdalo. „ Menej sa možno vie o tom, že Hudec bol priekopníkom zakladania výškových stavieb na močaristom podloží a jeho slávny, 22- poschodový Park Hotel bol desaťročia najvyššou budovou Ázie," dodala Kubičková. Jedinou jeho stavbou mimo Číny bol pritom kostolík Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach neďaleko Žiaru nad Hronom.
Rodný dom Ladislava Hudeca na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici, kde by mohlo centrum vzniknúť, navrhol a postavil v roku 1906 jeho otec ako typickú meštiansku vilku. V súčasnosti je zapísaná ako národná kultúrna pamiatka.
Všetky podrobnosti o víziách budúceho centra a možnosti jeho podpory nájdete na stránke www. ladislavhudec.eu