BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystrické Mestské divadlo-Divadlo z Pasáže, ktorého hercami sú mentálne postihnutí ľudia, vyráža v júni na umelecko-vzdelávacie turné po Slovensku nazvané Hovor s nami. V trinástich mestách usporiada okrem hrania svojich divadelných predstavení pre študentov a pre verejnosť aj rôzne diskusie, a to hlavne v školách po predstaveniach. So žiakmi a študentmi škôl sa budú rozprávať o rozmanitosti, inakosti, ľuďoch s postihnutím a tiež o špecifikách a úlohách komunitného divadla.
Ako uviedla umelecká šéfka Divadla z Pasáže Eva Ogurčáková, východiskom pre uskutočnenie tohto projektu bolo zistenie, že na Slovensku je veľké množstvo mladých ľudí, ktorí nikdy nemali žiadny kontakt s postihnutým človekom. "Stretnutie s hercom s postihnutím, ktorý s úplnou ľahkosťou odohrá divadelné predstavenie, ešte stále spôsobuje prekvapenie. Diváci stále nevedia, ako by mohli komunikovať s týmito ľuďmi. Moment tohto pozitívneho emocionálneho šoku je okamihom, keď sa dá s ľuďmi hovoriť o nich samých, o ich postoji k svetu, plánoch, víziách a ich mieste v spoločnosti," uviedla Ogurčáková. Turné po Slovensku zorganizovalo Divadlo z Pasáže aj pred tromi rokmi, vtedy však išlo len o predstavenia, nie vzdelávanie.
Podľa Ogurčákovej sa postoj spoločnosti k ľuďom s postihnutím a Divadlu z Pasáže pomaly mení k lepšiemu, čo si nedávno uvedomila pri prezeraní si recenzií z 15-ročného fungovania tohto divadla. "Pred pätnástimi rokmi boli titulky v novinách typu: "Mentálne retardované detičky z divadielka z pasáže spravili niečo". V súčasnosti nachádzam články o tom, že herci Divadla z Pasáže pripravili inscenáciu. Teda názor sa trošku mení," uviedla Ogurčáková s tým, že ich pozývajú rôzne organizácie, aby k nim prišli hrať, a školy ich oslovujú, aby pripravili workshop, lebo učitelia o to majú záujem a zaujíma to aj deti.