BREZNO. Dve 25 tisíc litrové nádrže na naftu a benzín si mali odležať ďalšie desaťročia pod námestím M. R. Štefánika v Brezne. Ostali tam po niekdajšej čerpacej stanici, ktorú zrušili v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jej bývalú nadzemnú časť, neskôr známy brezniansky bufet Ďumbierik, zbúrali len prednedávnom. Napriek tomu, že na ekologickú záťaž v centrálnej zóne Brezna údajne upozornila ešte nebohá hlavná architektka mesta Anna Lehocká, riešenie prichádza až dnes.
Už sa to neututle
Pri demolácii spomínanej malej stavby, si pracovníci dodávateľskej firmy všimli, že tam zo zeme niečo trčí. Zistilo sa, že je to odvetrávanie nádrží na pohonné hmoty. „Projekt rekonštrukcie severnej časti námestia však s ich odstránením absolútne nepočítal. Mesto začalo konať až keď som sa opýtal, ako je to možné a čo s tým mieni urobiť dodávateľ stavby,“ povedal Ján Králik, poslanec mestského zastupiteľstva.
„My sme už dostali v tomto smere podnet. Jednoznačne trváme na odstránení nádrží, ich obsahu, prípadne kontaminovanej zeminy v zmysle zákona,“ povedal Rafael Ambros, prednosta Obvodného úradu životného prostredia Brezno.
Čo a ako povie odborník
Minulý týždeň mesto oficiálne požiadalo Obvodný úrad životného prostredia v Brezne o stanovisko. V stredu vykonali zástupcovia investora, štátnej správy a stavebný dozor šetrenie na mieste. „Ja som sa pri tom osobne nebol mám však informácie, že v nádržiach neboli žiadne pohonné hmoty. Zhruba tri kubíky vody, ktoré sa do netesniacich nádrží nahromadili, nechali odčerpať a odviezť do čistiarne odpadových vôd, “ konštatoval Jaroslav Demian, primátor Brezna. Ďalší postup určí odborník po odkrytí miesta a okolia nádrže. Zistí do akej miery je zemina kontaminovaná ropnými látkami a koľko jej treba odviezť na skládku nebezpečných odpadov. Podľa primátora mesto si z toho vykalkuluje náklady na vykonanie prác. „Budú navyše, ale nevidím v tom problém,“ povedal.