Miesto s unikátnou pamiatkovou rezerváciou má ocenenia, ale nemá peniaze.
Pôvodný text sme o 22:08 nahradili autorským článkom SME
ŠPANIA DOLINA. „Odborníci z najväčšieho banského múzea v Európe z Bochumu majú záujem o výskum pravekej ťažby v Španej Doline,“ hovorí hrdo Andrej Sitár, majster miestneho filantropického Baníckeho bratstva.
Prvé bane tu otvárali na začiatku prvého tisícročia, ale archeologické objavy ukazujú, že meď ťažili už predtým. Nájdené zliatky medi posúvajú začiatky ťažby do obdobia doby bronzovej.
Vláda rozhodla, že bude chrániť tri štvrtiny územia slávnej banskej obce pri Banskej Bystrici a podstatne rozšírila doterajšie územie Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. Ďalšími obcami sú Vlkolínec, chránený aj UNESCO, a Osturňa.
Slávna minulosť
V Španej Doline žilo v časoch najväčšej slávy v 16. storočí takmer tritisíc ľudí, dnes má obec dvesto obyvateľov. Rastie počet mladých ľudí a prisťahovalcov zo zahraničia, ročne do obce príde okolo 15 tisíc turistov, zaradili ju medzi sedem divov kraja.
„Máme ocenenia, ale nemáme peniaze. Takto sa turistický ruch robiť nedá,“ sťažuje sa starosta Marián Slobodník. Vodovod je poruchový, prístupová cesta, ktorá patrí regionálnej samospráve, je rozbitá a kanalizáciu nemajú vôbec.
Sprístupnených je len 60 metrov podzemia, hoci by mohli mať viac ako dva kilometre. Múzeum si nemôže dovoliť stáleho zamestnanca.
Rezerváciu vyhlásili v roku 1979. Rozšírenie navrhli pamiatkari, ľudia v obci aj zastupiteľstvo nápad odsúhlasili. „Ľudia mali najprv obavy, ale s pamiatkarmi sme ich rozptýlili. Rozšírenie ochrany pomôže obci, aby si zachovala pôvodný ráz, aby nám tu nevyrastali megastavby, ako to vidíme inde,“ hovorí starosta.
Na rozvoj a úpravu starých baníckych domov budú dohliadať pamiatkari. Domy sú označené okrem čísiel aj pôvodnými miestnymi názvami, ako U Horných či Dolných Regini.
Potrebujú na tunel
„Chceli sme banský skanzen, aby sa ľudia dostali aj do podzemia, ale zatiaľ máme len 60 metrov Cisárskej štôlne. Banský prekop, takmer dvojkilometrový podzemný tunel zo Španej na Piesky, je pre verejnosť neprístupný. Potrebujeme okolo 300-tisíc eur na dokončenie a vláčik a povolenia Banského úradu,“ hovoria Slobodník so Sitárom.
Turisti si chodia pozrieť kostol z 13. storočia s protitureckým opevnením či Cisársku štôlňu, ktorou v roku 1764 prešli zo Španej Doliny na Staré Hory synovia Márie Terézie a korunní princovia Jozef II. a Leopold. Na žiadosť matky si za dva týždne pozreli najdôležitejšie banské mies〜ta, z ktorých žila monarchia.
Unikátom je aj 15-kilometrová krížová cesta z Banskej Bystrice do Španej Doliny, ktorú postavili v 17. storočí jezuiti. Na jej konci je kaplnka Božieho hrobu, zmenšená kópia Kostola Božieho hrobu v Jeruzaleme.