Realitou väčšiny slovenských sídlisk sú práve v týchto mesiacoch zatepľovacie práce na bytových domoch. Paradoxne, kým sa ich obyvatelia snažia týmto krokom dosiahnuť komfortnejšie bývanie, o to svoje prichádzajú zákonom chránené dažďovníky a netopiere.
Po tom, čo stratili možnosť žiť v prírode, budujú si hniezda vo vetracích priestoroch pod strechami panelákov. Tie sú však pri zatepľovaní zamurované. Vtáky tak strácajú svoj domov a často aj mláďatá, ktoré v zadebnených otvoroch umierajú za živa.
Všímavá obyvateľka
Podozrenie na jeden z takýchto prípadov sme dostali aj do našej redakcie, týkal sa mestskej časti Sásová.
„Všimla som si, že na čerstvo zateplenú časť paneláku neustále nalietavajú vtáky. Hneď mi došlo, že im asi zamurovali mladé a oni sa k nim pokúšajú dostať. Ďalšie som videla vylietať z otvorov ešte nezateplenej časti. Určite tam majú hniezda a avšak čoskoro ich čaká podobný osud,“ povedala Ladislava, obyvateľka Banskej Bystrice.
Konateľ dotknutej firmy Martin Klajban tvrdí, že stavbári otvory kontrolovali. „Hovorili mi, že nič nezatvárali a že keby tam niečo bolo, tak to vyberú,“ povedal. Po tom, čo ho na podnet pani Ladislavy kontaktoval a zároveň zaslal návod na riešenie Ján Gúgh, zo slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS), Klajban prisľúbil, že sa pokúsia o nápravu.
„Dal som to stavbyvedúcemu, nech to preberie s chlapmi. Ak sa to dá spraviť, nech to urobia. Sú to práce navyše, neviem koľko zásahov si to bude vyžadovať a či je to ešte možné,“ povedal.
Pozrieť sa na situáciu boli koncom minulého týždňa aj aktivisti zo SOS, osobne. Konateľ im prisľúbil, že v priebehu týždňa otvory podľa ich návodu uvolní. Okrem dotknutej stavby odkontrolovali v Sásovej aj ďalšie. Na ich prekvapenie, zistili, že tu hniezdi pomerne vysoký počet dážďovníkov.
Likvidovanie hniezd je protizákonné
Aj napriek tomu že likvidovanie hniezdísk chránených vtákov je nelegálne, stavebníci túto skutočnosť mnohokrát vedome ignorujú. Iným zase chýbajú informácie, avšak odborníci hovoria, že nevedomosť zákona neospravedlňuje.
„Keď stavebník robí a vidí, že tam lietajú vtáky a on hniezdisko aj tak zamuruje, už len z morálneho pohľadu to nie je v poriadku. Nehovoriac o tom, že je to protizákonné. Niekedy je to aj o neinformovanosti, ale v mnohých prípadoch sa nám stalo, že sme sa rozprávali s človekom, ktorý tvrdil že v paneláku nič nie je a pred našimi očami tam vletel dážďovník,“ povedal Gúgh.
Riešení majú stavebníci niekoľko. Od uvoľnenie mriežky až po inštalovanie búdok na fasáde domu. Neziskové organizácie akou je aj SOS však nemajú kompetencie usmerňovať prípadne sankcionovať stavebníkov. Tieto právomoci majú obvodné úrady životného prostredia, ktorým zase chýbajú vedomosti o realizovaných zatepľovacích prácach na území mesta.
„Stavebné a obvodné úrady medzi sebou nekomunikujú v týchto prípadoch. V minulosti sa upovedomovali, avšak po novelizácii zákona už k tomu nie sú zaviazaní. Snažíme sa preto dosiahnuť legislatívnu zmenu,“ povedal Gúgh.
Väčšia informovanosť
Situácia by sa mohla zmeniť v polovici júna. Vyjsť by malo metodické usmernenie, ktoré bude distribuovať na všetky dotknuté úrady ako aj stavebníkom a bytovým družstvám. Zamedziť by sa tak malo neinformovanosti všetkých strán. Potom však už o nevedomej ignorancii nemôže byť ani reč.
Problém s dážďovníkmi je celoslovenský. SOS denne dostáva desiatky podnetov. Banská Bystria je v ich počte na treťom mieste na Slovensku.
„Častokrát je to na takých občanoch ako pani, ktorá sa ozvala v tomto prípade a upozornia naň,“ povedal Gúgh.