BANSKÁ BYSTRICA. Centrum nezávislej kultúry Záhrada začína prinášať do Banskej Bystrice zaujímavú kultúrnu ponuku , hoci samotný objekt so záhradou v pasáži Beniczkého domu zďaleka nie je dokončený. Prvé predstavenie v Záhrade patrilo svetoznámej choreografke Karine Ponties, zajtra sa v Záhrade predstaví grécky súbor RootlessRoot Company, ktorý založil slovenský tanečník a choreograf Jozef Fruček spoločne s Lindou Kapetaneovou. Podľa Kristíny Chmelíkovej z centra nezávislej kultúry je to sugestívne fyzické divadlo o hranici medzi bytím a prázdnotou. Motív inscenácie – Prázdnota je priestor, je svojim spôsobom príznačný aj pre samotnú Záhradu.
Keď približne pred rokom projekt Záhrady v Banskej Bystrici spúšťali, stála pred iniciátormi centra veľká výzva. Do záchrany rozsiahleho objektu, ktorý majú v prenájme na desať rokov, sa pustili svojpomocne a tak je tomu dodnes. Poslankyňa mestského zastupiteľstva a režisérka Viera Dubačová potvrdila, že veľkú časť prác na objekte i v záhrade pri nej sa podarilo zabezpečiť iba vďaka nadšeniu desiatok ľudí. Časom by tu mali vzniknúť divadelné interiérové priestory, kaviareň, šatne, a malý vonkajší amfiteáter.
„ Na príklade Záhrady sme sa presvedčili, aké ťažké a zároveň jednoduché je vytvoriť takýto priestor pre umenie. Je to naozaj o ľudskej sile a výpovedi umelcov,“ povedala Dubačová. Tým pri ich kreatívnych nápadoch nebude prekážať, že stála scéna Záhrady ešte nestojí a musí ju nahradiť kreaktivita, či praktikáble.
Anténa zvažuje formu protestu
Hoci samotný projekt dostavby Záhrady odhaduje Dubačová na 50 tisíc eur, čo sa nezdá priveľa, nebude zrejme jednoduché tieto peniaze zohnať. Centrum sa spolieha predovšetkým na rôzne granty, čo sa im podarilo napríklad pri revizalizácii záhradnej časti, kde získali podporu od nadácie Ekopolis. Od štátu naopak veľkú pomoc nečakajú. Viera Dubačová zdôvodňuje: „ Bohužiaľ, už niekoľko rokov sa ukazuje, že pre našu spoločnosť nie je dôležitá potreba duchovného rastu. V porovnaní s veľkými kultúrnymi inštitúciami sú nezávislé kultúrne združenia stále nedocenené.“
Sieť pre nezávislú kultúru Anténa, ktorá na Slovensku združuje organizácie a centrá nezávislého umenia, chce vládu a ministerstvo kultúry upozorniť na nespravodlivý systém financovania kultúry. „ Formu protestu zatiaľ zvažujeme. Záhrada však tieto aktivity nepochybne podporí,“ dodala Dubačová s tým, že napríklad Záhrada dostala z ministerstva kultúry na umeleckú činnosť na celý rok iba sumu 14 tisíc eur.
Do projektu budovania Záhrady sa v priebehu vlaňajšieho roka pustili Divadlo z Pasáže, Divadlo Ivana Palúcha a Centrum súčasného tanca a divadla Jara Viňarského. Stalo sa tak po tom, čo prišli o svoju domovskú scénu na Námestí SNP.
Záhrada chce poskytovať priestor umelcom z rôznych komunít a zastrešiť kreatívne myšlienky rôznych umeleckých prúdov. Sú otvorení pre divadelné a tanečné umenie, hudbu, výtvarných umelcov, pripravovať chcú tiež rôzne workshopy.
„ Nepochybne považujeme za prednosť, že vďaka výbornému projektu Martina Jančoka na nízkorozpočtovú stavbu by nás tento zaujímavý priestor nevyšiel veľké peniaze. Záhrada je zároveň jedinou relaxačnou zónou v tejto časti mesta, takže by sa dala využiť rôznymi spôsobmi,“ dodala Dubačová.