BANSKÁ BYSTRICA. Dôchodcovia starší ako sedemdesiat rokov v Banskej Bystrici už mestskou dopravou nejazdia zadarmo. Od začiatku júla platia jeden cent.
Pôvodný návrh mestského dopravného podniku hovoril o zvýšení na desať centov, magistrát to neschválil.
Primátor Peter Gogola (nezávislý) hovorí, že by MHD pre dôchodcov mohla byť aj zadarmo ako v Bratislave, službám zadarmo však podľa neho neprikladajú ľudia patričný význam.
„Symbolický jeden centík nie je veľa. Všetci by si mali uvedomiť, že služby niečo stoja,“ povedal primátor.
Nezískajú ani cent
Príjem z cestovného jeden cent by mal byť 20-tisíc eur, po odrátaní nákladov však mesto prerobí. Papierový lístok pre cestujúcich bez čipovej karty, spracovanie poplatku a operácie v bankách stoja dopravný podnik viac ako jeden cent.
V hre je postupné zvyšovanie ceny cestovného pre dôchodcov alebo aj jeho zrušenie.
„Ak banky zvýšia poplatky za spracovanie mincí, upustíme aj od tohto symbolického poplatku,“ hovorí Marek Modranský, člen predstavenstva dopravného podniku mesta.
Ešte neplatia
Dôchodcovia často ešte nevedia, že majú platiť. Staršia pani na zastávke povedala, že o jednom cente nevie,
a nastúpila strednými dverami do autobusu bez zaplatenia. Iní sa sťažovali skôr na to, že dlho čakali na vybavenie čipovej karty.
Rozhodnutie o spoplatnení cestovného pre dôchodcov nad 70 rokov spôsobuje problémy aj vodičom autobusov a trolejbusov. Niektorí hovoria, že najmä v špičke musia stáť na zastávke dlhšie, ako majú naplánované. Nemajú tiež z čoho vydávať.
Vyťažené linky
Dopravný podnik doteraz zadarmo prepravoval takmer dva milióny dôchodcov ročne, čo je okolo pätnásť percent všetkých cestujúcich, čo je podľa vedenia podniku už veľmi veľká skupina na to, aby jazdili úplne zadarmo. Počet cestujúcich dôchodcov ešte stúpa.
„Symbolický cent nám pomôže zistiť aj to, koľko dôchodcov jazdí reálne na niektorých trasách. Nám sa javili nevyužité, ale zistili sme napríklad, že niektoré linky sú plné práve týchto cestujúcich,“ zdôvodnil zdražovanie cestovného Modranský.