BANSKÁ BYSTRICA. Do 28. augusta si môže verejnosť v Bethlenovom dome v Banskej Bystrici prezrieť výstavu s názvom Gejza Angyal , Viktor Hermély, Grafická tvorba. Stredoslovenská galéria (SSG) v rámci koncepcie prezentácie svojej obsiahlej zbierky grafického umenia na nej predstavuje tvorbu dvoch významných autorov, ktorí pôsobili v oblasti stredoslovenských banských miest a osobito prispeli k počiatkom rozvíjania voľnej grafiky na Slovensku v období 2. dekády 20. storočia.
"Výberom zastúpených prác sleduje výstava dve ťažiskové polohy grafickej tvorby umelcov, ktorí vychádzali zo spoločných formálnych a obsahových zámerov. Výtvarné školenia obidvaja generačne príbuzní autori absolvovali v umeleckom prostredí Budapešti s doplnením vplyvných dobových poučení zo študijných pobytov v mníchovskom vedúcom kultúrnom centre," informovala Katarína Baraníková zo Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici.
Obidvaja autori tematicky reagovali na podnety a charakter lokálneho prostredia, pričom rozvíjali dva žánrové okruhy: figurálnu tvorbu so sociálnym podtextom a tvorbu mestskej veduty. Vo figurálnej tvorbe Angyal orientoval svoju koncepciu na pracovnú tematiku miestneho priemyslu, zvlášť baníkov. Hermély čerpal námety z miestnych komunít prostého ľudu a chudoby.
Predstavovaný okruh Angyalovej série vedút zobrazuje pohľady na zákutia starého mestského jadra Kremnice a Banskej Bystrice, žánrovo oživené figurálnou stafážou. Práce Hermélyho zastupujú prevažne vedutové motívy a námety zo študijných ciest po Dalmácii, ktoré podnikol vo vrcholnom tvorivom období, približne spadajúcom do 20. a 30. tych rokov 20. storočia.