Americkí pedagógovia a vedci urobili na nadaného Slováka z Brezna dobrý dojem. On na nich tiež. Chce ostať pri chémii a vede.
BREZNO. Peter Horváth, tretiak Gymnázia Jána Chalupku v Brezne si z medzinárodnej súťaže bádateľských projektov Genius Olympiad v americkom univerzitnom meste Oswego (štát New York) odniesol zlatú medailu.
Získal ju za projekt „1,3-Diaryltriazény: syntéza zlúčenín s potenciálnym využitím v analytickej chémii“. Súťaže, zameranej na environmentálnu tematiku sa zúčastnilo 376 žiakov stredných škôl z 43. krajín sveta. Cestu do Ameriky otvorili Petrovi úspechy zo súťaží, ktoré zastrešuje občianske združenie Mladí vedci Slovenska- Scientia Pro Futuro a Kongres mladých bádateľov.
Chemici vedia o čo išlo
O projekte povedal: „Cieľom mojej práce bolo vyvinúť novú metódu na stanovovanie kadmia pomocou zlúčenín, ktoré som syntetizoval a následne testoval, aby som zistil, ktoré z nich sú najvýhodnejšie pre spektrofotometrické stanovovanie kadmia. Vychádzal som z toho, že roztok kademnatých solí je bezfarebný. Ak ho však pridáte do roztoku nejakého triazénu, zmení sa jeho farebnosť. Pomocou spektrofotometra sa potom dá zistiť koľko kademnatej soli v danej vzorke je,“ naznačil praktický význam svojho objavu.
Sympatický chalan, ktorý oslávil osemnáste narodeniny v Amerike, má za sebou rušný jún. Bol na sústredeniach v Česku, v Bardejove, absolvoval celoslovenskú olympiádu a nakoniec obhajobu „diaryltriazénov“ pred hodnotiacou komisiou súťaže Genius Olympiad. Obhajovalo sa v angličtine.
„Posilnil som sa v istote, že mi ani technická nerobí problémy,“ zhrnul svoje vystúpenie pred pedagogickými a vedeckými kapacitami Univerzity štátu New York skromný stredoškolák z Brezna.
Peter je mimoriadny talent. Keď prišiel na gymnázium zo základnej školy bolo jasné, že chémia je jeho predmet a bude v ňom absolútna jednotka. „Zdvihol síce latku trochu vysoko, ale je to normálny chalan , žiadny nafúkanec či knihomoľ, ktorého kolektív spolužiakov nemusí. Škola sa snaží maximálne mu vychádzať v ústrety“, charakterizovala svojho žiaka Jana Chlebušová, učiteľka chémie.
Desiatuje v školskom labáku
Peter má vo svojich plánoch absolútne jasno. Po štúdiu na vysokej škole sa bude snažiť o vyššie vzdelanie na niektorej z prestížnych univerzít v zahraničí. Ide za tým od prvej bádateľskej prvotiny. Dozvedel sa, že lastovičník je rastlina s obsahom alkaloidov s protirakovinovými účinkami a vyvíjal novú metódu ich extrakcie a separácie. Neskôr sa mu podarilo objaviť, popísať a demonštrovať v praxi zariadenie na recykláciu chladiacej vody v chemických laboratóriách. Mimochodom, v školskom „labáku“ je aj cez prestávky.
„Keď sme išli po prvý raz do Bratislavy, niesol so sebou aj skúmavky. Je v kontakte s Fakultou prírodných vied v Banskej Bystrici, neskôr mu umožnili prístup aj do laboratória Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a konzultácie s docentom Martinom Putalom. Dokonca tam trávil vianočné prázdniny,“ spomenula Chlebušová.
“Petrovi sa v Amerike pozdával neformálny spôsob komunikácie ľudí okolo súťaže s jej účastníkmi, viac sa mu páčil Washington ako samotné mesto New York, videl Niagarské vodopády. Ontário si otestoval na vlastnej koži. „Bola to regulárna stávka. Povedal som, ak získam zlato, okúpem sa v ňom. “