Biela pani po Bystrici nestraší

Stopy po Júlii Korponayovej, ktorej osudy stvárnil v románe o Levočskej bielej panej spisovateľ Mór Jókai, nájdeme aj v Banskej Bystrici. Určitý čas sa dokonca zvažovalo, či ju po poprave nepochovali pri kaštieli v blízkom Hronseku, ktorý vlastnil jej ote

Dom na Lazovnej ulice, kde žil nielen básnik Ján Botto, ale aj Júlia Korponayová, románová Levočská biela paniDom na Lazovnej ulice, kde žil nielen básnik Ján Botto, ale aj Júlia Korponayová, románová Levočská biela pani (Zdroj: JÁN KROŠLÁK- SME)

c.

BANSKÁ BYSTRICA. Napriek šľachtickému pôvodu veľa šťastia v živote nezažila a pomerne mladá skončila na popravisku. Nešťastná šľachtičná Júlia Korponayová, ktorej dal desaťročia po smrti románovú podobu spisovateľ Mór Jókai, žila aj v Banskej Bystrici . S manželom Jánom obývali jeden z najkrajších meštianskych domov na Lazovnej ulici, ktorý sa zachoval dodnes. O banskobystrickej etape jej života sa napriek tomu vie podstatne menej, ako o pôsobení v Levoči. Zrejme to má na svedomí práve Jókai, ktorý dej románu o Levočskej bielej panej sústredil prevažne do oblasti Spiša a hradu Krásna Hôrka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové historické fakty o jej živote však napovedajú, že samotný román je takmer čistou fikciou a údajná zrada Levoče zo strany Korponayovej nemá takmer nič spoločného s historickými faktami.lbp2.jpg

Reálny portét Júlie Korponayovej napovedá, že zrejme nebola taká krásna ako romantické predstavy o nej

Banskobystrický historik Ján Baláž, ktorý systematicky odhaľuje príbehy a historické fakty o hodnotných banskobystrických domoch povedal, že dom na Lazovnej ulici sa spája nielen s Júliou Korponayovou a jej manželom Jánom, ale v neskoršom období hlavne s básnikom Jánom Bottom. Ten má na dome umiestnenú aj pamätnú tabuľu.

Ján Baláž, ktorý chce postupne zmapovať všetky známe domy v centre starého mesta je presvedčený, že v archívoch by sa ešte mohli ukrývať zaujímavé fakty o živote Júlie Korponayovej v Banskej Bystrici. „ Lazovnú ulicu spoločne s Hornou striebornou a Kapitulskou ulicou by som rád zmapoval v štvrtom pokračovaní Domy starej Bystrice,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Dom duchov

Majiteľ domu na Lazovnej ulici síce v žiadnych duchov neverí, predsa však len zažil v súvislosti s jeho históriou zvláštnu príhodu. „ Mal som tu senzibila, ktorý mi tvrdil, že v dome mám štyroch duchov. Majú to byť duše pôvodných obyvateľov, ktorí kvôli nevysporiadaným majetkovým záležitostiam nedokážu nájsť pokoj. Beriem to s úsmevom. Kým mi tu nerobia škody a nestrašia ma, nech si blúdia.“

Z existujúcich faktov je známe, že dom postavili v prvej polovici 17. storočia a manželia Korponayovci ho dostali do daru necelých sto rokov od postavenia. Podobne ako iné majetky Korponayovcov sa dostal po obvinení Júlie z vlastizrady do rúk kráľovského správcu.lbppodchod.jpg

Dom na Lazovnej ulici

Júliu v Hronseku nepochovali

Istý čas historici dokonca zvažovali, že Júlia Korponayová by mohla byť pochovaná blízko kaštieľa v Hronseku, kde žil jej otec Žigmund Géczy. Podobne ako v prípade Oždian, odkiaľ pochádzala jej matka Judita Bakossová, sa to ale nepotvrdilo.

SkryťVypnúť reklamu

Dlho sa totiž vôbec nevedelo, kde sa hrob Levočskej bielej panej nachádza a či rodina nedala jej telo po poprave previesť z Györu, kde skonala, do blízkosti niektorého z rodových kaštieľov. Až tri roky intenzívneho pátrania zo strany SNM – Spišského múzea v Levoči potvrdili, že Ožďany ani Hronsek sa miestom jej posledného odpočinku nestali. . Zástupkyňa riaditeľa múzea Dáša Uharčeková – Pavúková nám pri nedávnom otvorení reprezentatívnej výstavy o Levočskej bielej panej potvrdila, že Júliu Korponayovú pochovali v Györi na cintoríne pri katedrálnom kostole. V súčasnosti už cintorín neexistuje, prekrýva ho vydláždená plocha.

hronsek.jpg

V kaštieli v Hronseku žil otec Júlie Korponayovej

Románový prelud, či zradkyňa?

Do života rodiny Korponayovej a Géczyovej výrazne zasiahlo stavovské povstanie Františka II. Rákoczyho. Júliin manžel Ján Korponay stál spočiatku na strane cisárskeho dvora, no pod vplyvom manželky a jej rodiny prešiel neskôr ku kurucom.

Povstanie sa skončilo Rákoczyho porážkou a uzatvorením szatmárskeho mieru. Ním si dynastia Habsburgovcov zabezpečila dedičnosť koruny , uhorská šľachta si zas ubránila stavovské výsady. Strach pred konfiškáciou majetku zrejme donútil aj Júliu Korponayovú k tomu, aby lavírovala, na čo neskôr doplatila stratou života. Aj keď vinu na kapitulácii Levoče sa jej nikdy nepodarilo priamo dokázať, obvinili ju z vlastizrady a po väznení v Györi prišla o hlavu.

Dáša Uharčeková povedala, že Juliana sa podľa všetkého snažila zachovať majetok pre svojho jediného syna. Stala sa milenkou kuruckého veliteľa Štefana Andrássyho, čo jej Ján Korponay neskôr odpustil a pokúšal sa o záchranu jej života. Legenda, podľa ktorej vzala Andrássymu kľúče od mesta a vpustila uprostred noci cisárske vojská do Levoče, je však iba románovou fikciou. Viac pravdy je na osudových listoch, ktoré zrejme spečatili jej osud. Dôveru cisárskej strany totiž stratila, keď v roku 1712 prijala namiesto otca listy kuruckých emigrantov z Poľska, ktoré mali vyzývať na nové povstanie. Neskôr sa o týchto listoch zmienila vysoko postaveným osobám, ktoré ju zradili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 329
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 244
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 558
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu