BANSKÁ BYSTRICA. Počas letných prázdnin sú viac ako kedykoľvek po zvyšok roka v centre záujmu oddychujúcich školopovinných žiakov aj detské ihriská. Preliezkami, hojdačkami, kolotočmi či šmykľavkami si svoj voľný čas vypĺňa najmä mladšia veková kategória školákov. V minulosti boli pri výstavbe bytov súčasťou občianskej vybavenosti na každom sídlisku. Budovali ich takmer na každých päťsto metroch. V Banskej Bystrici dnes evidujú presne 154 mestských detských ihrísk.
Normám vyhovuje desať
Na mnohých sa už pritom podpísal čas, svoje urobili aj vandali. Niektoré tak slúžia skôr pre popíjajúcu mládež ako na podporu pohybových aktivít detí. Ako sa navyše konštatuje v koncepcii, ktorú vypracoval Mestský úrad, všetky majú ten istý charakter, to isté strohé vybavenie bez fantázie a väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné normy Európskej únie. Práve tie boli dôvodom, prečo magistrát pristúpil k postupnej rekonštrukcii ihrísk. Počas predchádzajúcich dvoch rokov však obnovou prešlo len desať z nich. Tie už zároveň spĺňajú aj požadované normy, ktoré okrem iného stanovujú aj to, že zariadenia musia byť z plastu či dreva, a ihrisko má mať povrch tlmiaci pád. Kým časť z nich tieto podmienky už spĺňa, zvyšné modernizácia ešte čaká.
„Výmena starých nevyhovujúcich herných prvkov sa vykonáva v rámci rekonštrukcií mestských detských ihrísk. V zmysle Koncepcie budovanie mestských detských ihrísk v Banskej Bystrici je plánované zrekonštruovať, prípadne vybudovať aspoň jedno centrálne mestské detské ihrisko za rok,“ povedala Ivana Barlíková, z Oddelenia verejnoprospešných služieb MsÚ Banská Bystrica. V tomto roku je naplánované dobudovanie a rekonštrukcia detského ihriska na ulici Spojová-THK. Postupne by sa mali obnoviť všetky detské ihriská. Tie sú dôležité najmä preto, že podnecujú deti k zmysluplnej aktivite a držia ich od nebezpečných priestranstiev.
Na bezpečnosť dohliadajú
Aj napriek nie príliš priaznivému skóre, v ktorom vedú zastarané nad modernými ihriskami, by žiadne z nich nemalo byť nebezpečné. Pravidelnú dennú kontrolu vykonáva ich správca ZAaRES a poverený pracovník Mestského úradu. V rámci bezpečnosti dozerajú aj na pieskoviská. „Mesto Banská Bystrica ich eviduje celkom 106. V zmysle platných legislatívnych predpisov sa v sezóne dezinfikujú jedenkrát za dva týždne. Celková výmena piesku sa realizuje raz za dva roky,“ povedala Barlíková. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici odobral v tomto roku v okresoch Banská Bystrica a Brezno 20 vzoriek piesku z čoho požiadavkám na kvalitu nezodpovedala jedna. Tak ako bezpečnosť detí kontrolujú úrady, musia aj samotní rodičia. „Je dôležité pozorovať dieťa pri hre a zabrániť mu aby si dávalo ruky do úst, aby konzumovalo piesok. Nebezpečným môže byť aj zlozvyk rodičov prikrmovať dieťa počas hry na piesku,“ povedala Katarína Slotová, vedúca odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ Banská Bystrica.
Najviac ich má Fončorda
Pre zaujímavosť najviac ihrísk na území mesta sa nachádza na sídlisku Fončorda(58), nasleduje Sásová (29), Centrum (30), Radvaň (24), Uhlisko (6), Podlavice (4).
Nové detské ihriská sa pritom pre nedostatok financií v mestskej kase nebudovali od roku 1992. V období rokov 2000 až 2006 sa realizovali najmä zo zdrojov súkromných spoločností, sponzorov a grantových programov. Mesto vyčlenilo prostriedky na ich rekonštrukciu až v roku 2007.